Dziś sobota , 22 czerwca 2024 r.
 

„Sierpień '88. Szczeciński marsz do wolności”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Urząd Miasta Szczecina oraz Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki w Szczecinie zapraszają na wystawę plenerową „Sierpień '88. Szczeciński marsz do wolności”.

Ekspozycja jest efektem prac badawczych podjętych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Prace prowadzone były w ramach projektu naukowo-badawczego „Władze PRL wobec kryzysów społecznych i opozycji demokratycznej”, realizowanego w II etapie projektu „Solidarność 1980-89”.

Na 16 planszach przedstawiono sytuację polityczną w Polsce w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX w. Ekspozycja prezentuje wydarzenia i osoby związane ze strajkami w 1988 r. w Szczecinie. Przybliża tło, przebieg i finał protestu, który mimo niespełnienia żądań ekonomicznych zmusił władze do realizacji postulatu dotyczącego „zasady pluralizmu związkowego” i „legalizacji” NSZZ „Solidarność”. Ekspozycja opowiada o solidarności robotników, wsparciu duchowym i materialnym Kościoła oraz mieszkańców Szczecina.

Przy tworzeniu wystawy wykorzystano prywatne zbiory Andrzeja Milczanowskiego, Kazimierza Nowotarskiego, Wojciecha Woźniaka. Skorzystano także z materiałów pochodzących z Archiwum Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Archiwum TVP Oddział w Szczecinie.

Otwarcie wystawy nastąpi 14 sierpnia 2008 r. o godz. 13.00 na placu Armii Krajowej.

Za: www.ipn.gov.pl

Odsłon: 1231
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin