Dziś sobota , 22 czerwca 2024 r.
 

Otwarcie wystawy „Marzec 1968”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają na wystawę „Marzec 1968”. Wernisaż wystawy 26 sierpnia (wtorek) o godz. 14.00 w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Mściwoja 8 w Szczecinie.

Ekspozycja prezentuje genezę Marca ’68: świat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, obraz Polski w okresie rządów Władysława Gomułki, dzieje środowiska młodzieży działającej przed Marcem ’68 na Uniwersytecie Warszawskim oraz dzieje Żydów w Polsce w XX wieku.

Zasadniczy trzon wystawy stanowi jednak kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów ukazujących ważniejsze aspekty i złożoność wydarzenia, na które składają się wiece, strajki, manifestacje, haniebna kampania antysemicka, nieudolnie skrywana przez władze pod hasłami antysyjonistycznymi, brutalne ataki na pisarzy i naukowców oraz towarzyszące nagonce antyinteligenckiej wypływanie ludzi nowych, którzy szybkie awanse zawdzięczali nie zdolnościom, ale partyjnej dyspozycyjności. Najmniej znanym wątkiem Marca’68 pozostaje skomplikowana rozgrywka polityczna w kierownictwie PZPR związana z dążeniami nieformalnej grupy działaczy partyjnych i państwowych skupionych wokół ministra spraw wewnętrznych gen. Mieczysława Moczara.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

za: www.ipn.gov.pl

Odsłon: 1408
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin