Dziś sobota , 02 marca 2024 r.
 

Wykład Pawła Knapa na spotkaniu z cyklu „Westival – Sztuka Architektury”: „»Symbole naszego tutaj działania«. Mister Szczecina 1961–1973”

W Szczecinie zainaugurowano cykl spotkań z architekturą pod hasłem „Westival – Sztuka Architektury”. Do udziału zaproszono między innymi Pawła Knapa, pracownika OBEP IPN Szczecin, który 28 listopada 2008 r. przedstawi wykład zatytułowany „»Symbole naszego tutaj działania«. Mister Szczecina 1961–1973”.

W kwietniu 1962 r., z inicjatywy redakcji „Kuriera Szczecińskiego” i lokalnego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), zainaugurowano plebiscyt „Mister Szczecina”, który do 1974 r. gościł na łamach prasy. Zakładano, że wyboru dokonywać się będzie spośród budynków mieszkalnych, których budowę zakończono w roku poprzedzającym. Przy ocenie kandydatur brano pod uwagę kryteria „estetyki, funkcjonalności oraz wskaźników ekonomiczno-technicznych”. Jak pisano: „Opinie o urodzie nowych bloków są jednak bardzo różne. Nie zawsze nowe budynki zyskują uznanie w oczach użytkowników – a przecież mieszkania są dla nich. Oddajmy więc głos lokatorom”. I choć to nie lokatorzy dokonywali rzeczywistego wyboru, warto przyjrzeć się architektonicznym gustom sprzed lat, także w świetle propagandowych publikacji prasowych.

Projekt „Westival – Sztuka Architektury” jest wspierany przez Gminę Miasto Szczecin w ramach promocji projektu „Europejska Stolica Kultury – Szczecin 2016”.

Więcej o Westivalu


za: www.ipn.gov.pl

Odsłon: 1431
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin