Festiwal Sacrum Non Profanum
Festiwal w Trzęsaczu 2009
V Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum Trzęsacz 2009.
Mieszkańcy położonego w pobliżu Rewala nadmorskiego Trzęsacza, do 2005 roku nie musieli się zastanawiać co stanowiło o tożsamości i specyfice ich miejsca na ziemi. Przesądzał o tym nie tyle urok nadmorskiego wybrzeża i niepowtarzalny klimat, ile zabytkowa pozostałość świątyni, która musiała oddać należną daninę morzu, a teraz broni zaciekle ostatniej pozostałej jeszcze ściany. Nikt nie spodziewał się wówczas, że inicjatywa Bohdana Boguszewskiego, profesora związanego z Uniwersytetem Szczecińskim i Akademią Muzyczną w Poznaniu, zorganizowania w tym maleńkim kurorcie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Trzęsacz 2005, który później otrzymał nazwę Sacrum non Profanum, mimo trwających do dnia dzisiejszego trudności finansowych, osiągnie pierwszy jubileusz pięciolecia.
Tymczasem od 10 do 15 sierpnia br. Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusa Mozarta zainauguruje V Festiwal, w którym wezmą udział nie tylko wybitni artyści polscy, ale również goście z Belgii, Chin, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec i Ukrainy.
Wśród największych gwiazd imprezy znaleźli się: najwybitniejsza polska skrzypaczka młodego pokolenia, laureatka najwyższej nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Agata Szymczewska i znakomity organista Karol Gołębiowski, który zagra na spełniających wszystkie wymogi koncertowego instrumentu – organach zamontowanych w Kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu w 2005 roku.
W czasie trwania Festiwalu jubileusz 40-lecia pracy artystycznej będzie obchodził skrzypek
i pedagog, solista, kameralista i muzyk orkiestrowy Henryk Tritt, który wystąpi podczas specjalnego koncertu jubileuszowego (12.08.). Trzykrotnie zaprezentuje się Orkiestra Kameralna Academia, która pod batutą Bohdana Boguszewskiego w ciągu minionych pięciu lat przyczyniła się do niekwestionowanego sukcesu projektu swego założyciela i dyrygenta. Jeden z koncertów festiwalowych (14.08.) zorganizowany zostanie, wzorem ubiegłego roku, przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Będzie on ważnym ogniwem w cyklu promowania twórczości młodych kompozytorów polskich. Ta narodowa instytucja kultury, wspierana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bazuje na autorytetach Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego. Będzie ona promowała w Trzęsaczu dwóch utalentowanych twórców – Michała Moca z Wrocławia i Dariusza Przybylskiego z Warszawy.
Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie również prawykonanie kolejnego utworu Marka Jasińskiego, co stało się tradycją koncertów festiwalowych w Trzęsaczu.
Dyrektor Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adriana Poniecka-Piekutowska zaznaczyła, że: Tylko dobrą muzyką jeden twórca może złożyć hołd innemu kompozytorowi, mając na myśli projekt realizowany również w Trzęsaczu Młodzi kompozytorzy Fryderykowi Chopinowi
2007–2010. Tą myślą wyraziła również pogląd, że tylko utworami o najwyższym poziomie doskonałości twórcy mogą sobie zdobyć miejsce w historii muzyki i w sercach słuchaczy.
Dobrej muzyki, dawnej i współczesnej, w Trzęsaczu nie zabraknie i warto przyjechać w tym roku nad polskie morze, aby jej tam posłuchać.
dr Mikołaj Szczęsny
PROGRAM FESTIWALU
Poniedziałek, 10 sierpnia 2009
W.A. Mozart – Msza koronacyjna / soliści – B.Tritt , ............, T. Krzysica, L. Skrla /
Orkiestra Kameralna Academia
Chór Chreszczatyk / Ukraina /
Bohdan Boguszewski – dyrygent
Agata Szymczewska / skrzypce /
Karol Gołębiowski / Belgia / – organy
Aga Winska /Belgia/ - sopran
Wtorek, 11 sierpnia 2009
Wiaczesław Nowikow / Ukraina/Finlandia /
Tomasz Adam Nowak – organy / Niemcy /
Środa, 12 sierpnia 2009
Orkiestra kameralna Academia
Henryk Tritt - / skrzypce / Jubilat 40 lat pracy artystycznej /
Chór Chreszczatyk – /Ukraina/światowe prawykonanie kompozycji Marka Jasińskiego
Pawlo Struć - dyrygent
Czwartek, 13 sierpnia 2009
Trio Kaskados /Litwa/
Andrzej Mielewczyk organy- / Niemcy /
Piątek, 14 sierpnia 2009
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Orkiestra kameralna Academia
Kompozycje Dariusza Przybylskiego i Michała Moca
Paweł Kos – Nowicki – dyrygent
Michał Moc – akordeon
Dariusz Przybylski - organy
Łucja Szablewska - sopran
Sobota, 15 sierpnia 2009
Akademia Muzyczna z Hanoweru – Adam Kostecki, Ulf Tischbirek,
zespoły kameralne – w tym sekstet wiolonczelowy
Niemcy, Chiny, Japonia, Korea,
Natalia Ryabkova - organy /Rosja/- laureatka I nagrody konkursu w Zurychu 2009 r.
Rafał Mokrzycki – fortepian – laureat I Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego
za: www.echo.szczecin.pl