Dziś sobota , 02 marca 2024 r.
 

Portal historyczny www.xxwiek.pl

Ośrodek KARTA opracował i uruchomił multimedialny portal, dokumentujący historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1901-2000. Witryna, dostępna pod adresem www.xxwiek.pl lub www.20wiek.pl jest nowatorskim projektem i niepowtarzalnym narzędziem edukacyjno-naukowym, wykorzystującym wszystkie zalety hipertekstowej, interaktywnej i wielopoziomowej bazy danych, powstałej z materiałów źródłowych społecznie gromadzonych w Ośrodku KARTA od 27 lat.

Zasadniczym elementem portalu jest „Oś czasu”, stanowiąca swego rodzaju zbiorowy dziennik Polski XX wieku. Podzielona na dekady, lata, miesiące i poszczególne dni prezentuje w atrakcyjnej i oryginalnej formie świadectwa historyczne (najciekawsze fragmenty relacji, wspomnień, dzienników, dokumentów – także w postaci nagrań audio, wideo oraz materiały ikonograficzne). Strona wystartowała z przeszło 2000 wpisów tekstowych oraz blisko 1000 materiałów o charakterze multimedialnym i jest stale rozbudowywana i uzupełniana. W planach jest również uruchomienie na portalu interfejsu dostępu do Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA, zawierającej zdigitalizowane, oryginalne dokumenty historyczne z Archiwum Opozycji OK.

Ośrodek KARTA powstał w środowisku podziemnym skupionym wokół pisma „Karta”, które powstało w reakcji na „zawieszenie porządku konstytucyjnego” w grudniu 1981. Działania podejmowane przez Ośrodek zawsze obejmowały sferę dokumentacyjną, ale też popularyzatorską, adresowaną zwłaszcza do młodego pokolenia. Portal XX wieku jest z całą pewnością nowoczesnym narzędziem upowszechniania wiedzy o historii minionego stulecia.

Odsłon: 1531
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin