Dziś sobota , 14 września 2024 r.
 

Konferencja panelowa „Kościół a kultura w latach 80.” – Warszawa, 20 maja 2010

Załączone pliki:

Zaproszenie
645.3 KB

Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Warszawie zapraszają na konferencję panelową „Kościół a kultura w latach 80.”, która odbędzie się dnia 20 maja br. (czwartek) w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, przy Placu Teatralnym 18.



Konferencja pierwotnie zaplanowana była na dzień 15 kwietnia br., jednak bliskość tragedii smoleńskiej i czas żałoby narodowej oraz fakt, że wielu spośród uczestników konferencji utraciło w katastrofie prezydenckiego samolotu przyjaciół i znajomych, wszystko to skłoniło organizatorów do przełożenia spotkania na późniejszy, majowy termin.

Zamiarem organizatorów jest przypomnienie najważniejszych inicjatyw artystycznych i kulturalnych środowiska warszawskiego, zainicjowanych i powstałych za przyzwoleniem i pod opieką Kościoła, w czasach kiedy instytucje komunistycznego państwa dążyły do możliwie pełnej kontroli życia kulturalnego. Dekada lat 80. była pod tym względem okresem niezwykłym. Z jednej strony wszechobecna cenzura, likwidacja związków twórczych i stowarzyszeń artystycznych, szara codzienność stanu wojennego. Z drugiej zaś koncerty, wernisaże i wystawy, wykłady, prelekcje, sztuki teatralne i wieczory poetyckie organizowane w setkach świątyń na terenie całego kraju. Kościoły tego czasu stały się „wyspami wolności”.

Konferencja rozpocznie się o 11.00 przed południem, od wprowadzenia, które wygłoszą: ze strony Duszpasterstwa Środowisk Twórczych ks. Wiesław Al. Niewęgłowski, ze strony Instytutu Pamięci Narodowej prof. Jan Żaryn. Słowo do uczestników konferencji skieruje również gość honorowy Jego Eminencja Kardynał Józef Glemp Prymas Polski. W trzech panelach tematycznych podzielą się swoim świadectwem kolejno przedstawiciele środowisk naukowych i filmowcy, dziennikarze, wreszcie aktorzy, literaci i artyści plastycy. Najwybitniejsi przedstawiciele elit artystycznych i intelektualnych Warszawy przypomną o roli Kościoła w kulturze Polski lat 80. i swoim współudziale w tamtych wydarzeniach. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że uda się zrealizować zamysł publikacji pokonferencyjnej, dzięki której prezentowane fakty i wspomnienia trafią do obiegu naukowego, jak i szerszego grona zainteresowanych czytelników.

Program konferencji:

11.00 – 11.30 – Wprowadzenie

* ks. Wiesław Niewęgłowski - Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych
Jan Żaryn - Instytut Pamięci Narodowej
J. Em. Kardynał Józef Glemp Prymas Polski

11.30–12.15 – Kościół i środowiska naukowe, filmowe

* Władysław Findaisen
Andrzej Paczkowski
Andrzej Rottermund
Henryk Samsonowicz
Lech Sokół
Edmund Wnuk-Lipiński
* Rafał Marszałek
Krzysztof Tchórzewski

12.15–13.00 – Kościół i dziennikarze

* Magdalena Bajer
Stefan Frankiewicz
Ewa Heine
Maciej Iłowiecki
Jacek Moskwa
Marcin Przeciszewski
Stefan Truszczyński
Maciej Wierzyński

Przerwa 13.00–14.00 (Poczęstunek w Teatrze Narodowym)

14.00–15.15 – Kościół i środowiska aktorskie, literackie, plastyczne

* Tomasz Budyta
Kazimierz Kaczor
Maja Komorowska
Anna Nehrebecka
Maciej Rayzacher
Jerzy Zelnik
ks. Andrzej Przekaziński
* Ernest Bryll
Julia Hartwig
Zdzisław Łączkowski
* Jerzy Kalina
Wojciech Skrocki
Gustaw Zemła

Serdecznie zapraszamy!

Odsłon: 1367
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin