Dziś czwartek , 10 października 2024 r.
 

Festiwal „Spotkanie kultur” – Szczecin, 26–29 sierpnia 2010

„Spotkanie kultur” to festiwal odbywający się co roku w ostatni weekend wakacji na Zamku Książąt Pomorskich – największym centrum kultury na Pomorzu. Impreza ukazuje wielokulturowy charakter Szczecina i regionu, w którym pielęgnowane są tradycje i tolerancja innych kultur, poprzez wspieranie i promowanie aktywności społeczności litewskiej, greckiej, żydowskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Organizatorami festiwalu są Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

27 sierpnia 2010 r. o 17:00 w Piwnicy przy Krypcie rozpocznie się prezentacja książki „Jak ci się uda uratować, pamiętaj”. Relacje „Sprawiedliwych” i o „Sprawiedliwych” z województwa zachodniopomorskiego, z udziałem Pawła Knapa – autora opracowania, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie, oraz Róży Król z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Oddział w Szczecinie.

Publikacji towarzyszy wystawa zatytułowana „Uczynki, za które nie ma zapłaty. Sprawiedliwi z Zachodniopomorskiego” – na siedemnastu planszach zaprezentowano historię medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz sylwetki kilkunastu żyjących odznaczonych, którzy po wojnie zamieszkali na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego. Każdy z bohaterów został sportretowany współcześnie, a fragmenty ich relacji okraszono archiwalnymi fotografiami i dokumentami, pochodzącymi ze zbiorów prywatnych. Wystawę oglądać można od 27 do 29 sierpnia 2010 r. w holu przy sali ks. Bogusława.


W tym roku koncerty w ramach Festiwalu odbywać się będą pod koniec sierpnia na dziedzińcach zamkowych oraz w salach Zamku.

27 - 29.08.2010 (piątek - niedziela), hol przy sali ks. Bogusława
Wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej Sprawiedliwy wśród Narodów Świata z województwa zachodniopomorskiego
Prowadzenie: Paweł Szulc, IPN Szczecin

27 - 29.08.2010 (piątek - niedziela), godz. 10.00, dziedziniec, wstęp wolny
Kiermasze rękodzieła ludowego.

27. 08. 2010 (piątek), godz. 17.00, Piwnica przy Krypcie, wstęp wolny
Prezentacja książki „Jak ci się uda uratować, pamiętaj. Relacje Sprawiedliwych i o Sprawiedliwych z województwa zachodniopomorskiego” wyd. IPN, wstęp i opr. Paweł Knap

27.08.2010 (piątek), godz. 21.00, dziedziniec, wstęp wolny
Marek Biliński - Światło i dźwięk.

W programie muzyka elektroniczna inspirowana utworami F. Chopina

Marek Biliński urodzony w Szczecinie, polski kompozytor muzyki elektronicznej, a także multiinstrumentalista wykorzystujący elektroniczne instrumenty klawiszowe. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem "Ogród Króla Świtu" oraz wideoklipem "Ucieczka z Tropiku", który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną "Złotą Płytę" oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981—1985) zajmował pierwsze miejsce.
Lata 1986—1990 spędził w Kuwejcie jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna "Twarze Pustyni". Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej "Twarze Pustyni" wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO'92 w Sewilli.
Po powrocie do Polski nagrał kolejną płytę "Dziecko Słońca", oraz m.in. recital dla TVP2 pt. "Muzyczne Opowiadania", a jako kompozytor, muzyk i juror często gości w audycjach radiowych i telewizyjnych. Ukazały się także kompaktowe reedycje wszystkich wydanych wcześniej albumów. Jego muzyka pojawiła się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. "Przyjaciel wesołego diabła" i "Bliskie spotkania z wesołym diabłem"), jak również w teleturnieju — Koło Fortuny, Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego — "Fryderyk '96, '97" i na płytach CD-ROM w kraju i na świecie, głównie w USA (The Minden Pictures Collection).
W plebiscycie czytelników "Naj, Naj, 1995..." branżowego pisma "Muzyk" Biliński został uznany najlepszym kompozytorem i najlepszym wirtuozem syntezatorów.
Pod koniec listopada 1995 odbyła się na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu premiera baletu "Dziecko Słońca" w choreografii Ewy Wycichowskiej i wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Inspiracją tego baletu była płyta Bilińskiego "Dziecko Słońca".

W lipcu 1996 w Złotowie artysta wystąpił z międzynarodowym składem na multimedialnym koncercie – "Początek Światła", gdzie zostały wykonane i zilustrowane laserem, światłem i obrazem wszystkie najważniejsze jego utwory. Koncert ten rejestrowała TVP1, emisja odbyła się 1 września 1996.
W listopadzie 1998 w Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncercie z okazji 30-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry Kameralnej "Amadeus" wykonano po raz pierwszy utwór "Refleksje I—IV" na orkiestrę kameralną i perkusję. Poszczególne części noszą nazwy miejsc gdzie koncertowała orkiestra Agnieszki Duczmal. Utwór ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. W dniu premiery "Refleksje" były już wydane na płycie CD-singel.
Jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jeana-Michela Jarre'a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50 000 widzów. Potem były kolejne koncerty tego typu.

28.08.2010 (sobota), godz.15.00, kino Zamek , wstęp wolny
Filmowa dokumentacja akcji teatralnej „Przeprowadzka”.

Film dokumentalny z akcji teatralnej Przeprowadzka, zrealizowanej w ramach projektu: Tkanka miasta – Niebuszewo.

„Tu zasiedlane na nowo domy długo jeszcze trzymają w sobie zapach byłych mieszkańców, a materace łóżek - jak utrwalone negatywy fotograficzne - z uporem zachowują odciski kształtów poprzednich właścicieli. Nie ma map, znaków z dzieciństwa, znanych na pamięć grusz sadzonych przez przodków na krańcach, starych sąsiadów ani kłótni o ojcowiznę. Nie ma nic. Nie ma nic do utrwalenia. Tylko zatęchła pamięć umowności granic przechowywana na najwyższej półce, w piwnicy, jak przetwory obcej receptury. I prawie zapomniany strach - przed tym, co nadejdzie i tym, co już było.”

Tematem działań akcji teatralnej Przeprowadzka było Niebuszewo – niegdyś dzielnica zamieszkała w większości przez Żydów, po 1945 roku miejsce, w którym krzyżowały się przesiedleńcze losy wielu różnych narodowości. Pierwszym etapem było zbieranie dokumentacji, spotkania z dawnymi i obecnymi mieszkańcami, gromadzenie przedmiotów, poszukiwanie autentycznych świadectw czasu. Przeprowadzka jest opowieścią o konkretnych losach wpisanych w przeszłość tego miejsca, a także o ludziach, którzy w tym miejscu żyją.

Bohaterowie: Mieszkańcy Niebuszewa, Róża Judkewitz (Zylberberg), Daniel Waksman, Leon Waksman, Chaim Sucholicki, Tadeusz Rejmont, Marian Witak, Stefan Geldner, Honorata Nogal, Leokadia Środzińska.

Gospodarz stolarni: Krzysztof Wojdyła; Gospodarz kwatery: Tadeusz Rejmont; Gospodarz dworca / soraya: Andrzej Małyska; Gospodarz antykwariatu: Jerzy Drechsler.
Tymczasowi lokatorzy: Ewa Łukasiewicz, Janusz Stolarski.
Muzyka: Patryk Zakrocki.
Adaptacja przestrzeni / światła: Piotr Rybkowski.
Zdjęcia / montaż obrazu: Adam Ptaszyński.
Koncepcja i realizacja projektu: Weronika Fibich.

28.08.2010 (sobota), godz. 16.00, dziedziniec, wstęp wolny
Koncerty zespołów folkowych „Klezmer Chidesch”, „Troitsa”, „Trzebiatowiacy”, „Zorba”.

Zespół Ludowy Trzebiatowiacy powstał w 1999r. Powstanie zespołu było odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska. Inicjatorem jego powołania była dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Pani Renata Korek. Wbrew oczekiwaniom utworzenie zespołu nie było zadaniem zbyt trudnym, z uwagi na fakt dużej ilości chętnych chcących rozwijać swoje artystyczne zainteresowania. Dużym ułatwieniem było również posiadanie przez TOK kompletu strojów ludowych - krakowskich, które zakupione zostały na potrzeby działającego w latach osiemdziesiątych zespołu ludowego. Członkowie zespołu mięli na sercu promocję naszej gminy i niesienie radości swoimi występami wszystkim, dla których jest bliska polska muzyka ludowa. Zespół przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury działał do września 2005r.
Obecnie zespół występuje w strojach białobockich. Białoboki to dawna wieś położona na północ od Trzebiatowa,która w 1937r. została włączona do miasta.

„TROITSA”
Ethno Trio Troitsa powstało w 1996 roku na Białorusi. Jego twórcą i opiekunem artystycznym jest Iwan Iwanowicz Kirczuk, starszy wykładowca wydziału kultury stołecznego uniwersytetu w Mińsku.
Nazwa "Troitsa" oznacza liczebnik trzy (czyli liczbę członków), ale też religijny termin "Trójca", co ma podkreślać zakorzenienie grupy w narodowej tradycji. Na pomysł utworzenia zespołu Iwan wpadł w 1986 roku gromadząc materiały na wyprawie etnograficznej w białoruskich wioskach. Powodowała nim głównie chęć spopularyzowania rodzimej muzyki ludowej, umieszczenia jej w bardziej uniwersalnym kontekście - do jej powstania przyczyniły się przecież wpływy różnych kultur krzyżujące się na terenie Białorusi przez stulecia. Zespół jest znany głównie poza granicami własnego kraju.

W 1997 roku TROITSA stała się popularna w Rosji, a w 1998 odbyła dużą trasę koncertową w zachodniej Europie: Holandii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech i Portugalii. Oryginalne kompozycje, bogate instrumentarium, profesjonalizm widoczny w śpiewie Iwana i technicznych umiejętnościach towarzyszących mu muzyków, przyniosły grupie rozgłos i uznanie publiczności, zwłaszcza holenderskiej.

TROITSA od początku wykorzystywała nie tylko rodzime instrumenty ludowe, ale też te z innych stron świata, jednocześnie zachowując archaiczną białoruszczyznę w wykonywanych pieśniach. Krytycy określają ich styl jako "folk-fusion z domieszką muzyki świata". W 1998 zespół został dostrzeżony przez holenderską wytwórnię PAN RECORDS, która zaproponowała mu kontrakt na wydanie debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu TROITSA. Po wydaniu płyty i zagraniu kilku koncertów na Białorusi i w Holandii doszło do twórczego rozłamu. Zespół na jakiś czas zawiesił działalność, koncertował tylko jego lider i założyciel Iwan Kirczuk. W 1999 roku pojechał do zniszczonej wojną Bośni z własnym programem dla dzieci, występował też z białoruskim teatrem "Batlejka". W tym samym roku ukazał się koncertowy album TROITSY z nagraniami z festiwalu "Oerol" w Holandii.

W 2000 roku Iwan wydał solowa płytę pod tytułem "Heritage of the Lost Villages" ("Dziedzictwo Zagubionych Wiosek"). Jesienią tegoż roku odrodzone w nowym składzie "Ethno Trio Troitsa" dało w Mińsku pierwszy występ. Nowymi członkami zespołu zostali Jurij Dmitriew, gitarzysta i uczeń Iwana Kirczuka, oraz perkusista Jurij Pawłowski, wcześniej muzyk zespołu "Kniaź Myszkin". "Zurawy", pierwsza płyta odnowionej formacji, została wydana w Holandii w 2001 roku. W tym czasie zespół intensywnie koncertował, jednocześnie przygotowując materiał na nowy album. Rok 2002 przyniósł ważne dla grupy wydarzenia: "Ethno Trio Troitsa" odwiedziło "Rain Forest", znaczący festiwal muzyki etnicznej w Malezji, oraz, mimo swojej folkowej orientacji, uczestniczyło w nagraniu białoruskiego albumu - hołdu dla grupy Depeche Mode.

W 2003 roku grupa koncertowała na Białorusi, a także na festiwalach w Polsce, na Węgrzech, Litwie, w Bośni i Estonii. W 2004 roku kontynuowali występy tak w rodzinnym kraju jak i poza jego granicami, a latem ukazał się kolejny ich album, zatytułowany "Sem". Płyta została w całości nagrana na Białorusi, zespół tym razem miał do swojej dyspozycji jedno z najlepszych studiów nagraniowych w Mińsku. Koniec 2004 roku przyniósł jeszcze jedno wydawnictwo - soundtrack do filmu dla dzieci "Mali Uciekinierzy", w którym Iwan Iwanowicz zagrał nawet epizodyczną rólkę.

„ZORBA”
Zespół powstał w 1984 roku na bazie istniejących wcześniej zespołów "HELLEN" i "KWIATY AKROPOLU". W czasie swej 25-cio letniej działalności wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. W repertuarze "ZORBY" znajdą Państwo największe przeboje współczesnej i ludowej muzyki greckiej a także utwory oparte na motywach orientalnych.

Podczas występu zespół wykonuje między innymi takie utwory jak: Sirtaki, Hasaposerwiko, Cifteteli, Zembekiko czy Zorba. Artyści grają na oryginalnych narodowych instrumentach greckich "buzuki"

29.08.2010 (niedziela), godz. 12.00, sala ks. Bogusława, wstęp wolny
Bandurne rozmowy duet Oleg Sozański i Taras Łazurkiewicz (Ukraina)

29.08.2010 (niedziela), godz. 13.30, Piwnica przy Krypcie, wstęp wolny
Promocja czasopisma „Słowo Żydowskie” (Idisz Wort) w całości poświęconemu TSKŻ

29.08.2010 (niedziela), godz. 15.00, dziedziniec, wstęp wolny
Koncerty zespołów „ Dzikie Pola” , „Lemko Tower”, „Siostry Rayfer”.

„Lemko Tower”
Dziecięco-młodzieżowy zespół „Lemko Tower” jest obecnie wizytówką powiatu. Na swe piąte urodziny nagrał czwartą płytę. Wcześniejsze „Kolady” (2005 r.), „Zapach wiosennego wiatru” (2006 r.) i z 2007 r. „Lemko Tower live” zostały dobrze przyjęte.
„Śpiwanoczky” to w połowie efekt pracy Oleha Smohleja, który ukształtował zespół, oraz Lesi Szulc, pracującej z młodymi od roku. Dzięki instruktorce z Goleniowa, rodowitej lwowiance, wyraźnie dopracowano stronę wokalną, co słychać na płycie. Jedenaście ludowych piosenek łemkowskich, ukraińskich i jedna polska brzmi ciekawie w folkowych aranżacjach. Obecnie grupa skupia jedenastu uczniów. – Większość stanowią dzieci z rodzin łemkowskich, mieszanych, a jedno nie ma łemkowskich korzeni – mówi o. Artur Graban, opiekun zespołu. W sumie przez zespół przewinęło się trzydziestu młodych ludzi. Studentom, byłym członkom zespołu, zostało zamiłowanie do łemkowskiej kultury. Przez pięć lat Lemko Tower dał ponad sto koncertów. Nie byłoby muzykowania na łemkowską nutę, gdyby nie dwa razy w roku warsztaty na Łemkowszczyźnie. Młodzi artyści mają na koncie występy na festiwalu kultury ukraińskiej w Sopocie w 2008 roku.

„Dzikie Pola” Kraków
Zespół powstał w 1999 r. w Krakowie. Stworzyli go muzycy z byłego ZSRR, absolwenci konserwatoriów w Kijowie i Moskwie. Są oni doświadczonymi profesjonalistami, którzy uczestniczyli w wielu projektach zarówno muzycznych, jak i teatralnych.
Zespół prezentuje zarówno utwory czysto instrumentalne jak i wielogłosowe pieśni tradycyjne z towarzyszeniem instrumentów muzycznych. Swoje oryginalne brzmienie zespół znalazł poprzez wykorzystanie niektórych współczesnych trendów muzycznych, posługiwanie się łączeniem stylów oraz wykorzystanie różnorodności folkloru narodów Galicji i Europy Wschodniej.
Repertuar zespołu oparty jest o folklor tradycyjny i składa się z utworów ukraińskich, rosyjskich, kozackich, cygańskich, węgierskich, żydowskich, polskich i gruzińskich. Wszystkie te utwory wykonywane są w oryginalnych językach, posiadają ciekawe opracowania i aranżacje muzyczne.
Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i poza jej granicami, m. in. w Europie, Azji i Australii.

Siostry Rayfer
Czesława i Zofia Rajfer - duet wokalno taneczny - urodziły się w Polsce, od 1990 roku mieszkają w Izraelu. Występować zaczęły w wieku dziesięciu lat na Festiwalu Jidisz w Warszawie. Osiem lat później rozpoczęły karierę jako solistki w zespole Roma. Pracowały także na scenie warszawskiego Teatru Żydowskiego. W ciągu wielu lat kariery scenicznej odwiedziły prawie wszystkie kontynenty. W swoim repertuarze mają piosenki w języku jidysz, hebrajskim, cygańskim, rosyjskim i polskim.


za: www.ipn.gov.pl
      www.echo.szczecin.pl

Odsłon: 1697
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin