Zbiory Archiwum Archidiecezjalnego w Szczecinie wraz z Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa w ViFaOst
Z radością informujemy o przekazaniu zasobów Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej do ViFaOst - Wirtualnej Biblioteki Europy Wschodniej. W związku z tym w portalu ViFaOst znajdą Państwo pełne teksty i wersje cyfrowe wszystkich dokumentów znajdujących się w ZBC.
Zasoby naszych bibliotek przekazywane są do ViFaOst za pośrednictwem Federacji Bibliotek Cyfrowych. ViFaOst jest interdyscyplinarnym portalem, który oferuje szeroki zakres informacji na temat Europy Wschodniej. Wszechstronne możliwości wyszukiwania umożliwiają dostęp do specjalistycznych informacji naukowych na temat historii, języka, literatury, polityki i kultury wschodnich, środkowo-wschodnich i południowo-wschodnich krajów i regionów europejskich. Wszystkie treści są istotne ze względów naukowych i skatalogowane według międzynarodowych standardów bibliotecznych. Dostęp do treści i usług jest bezpłatny.
Zasoby można wyszukiwać przy pomocy poniższego adresu (lub wybrać szczegółowe wyszukiwanie na stronie głównej portalu ViFaOst):
http://elektra.bsb-muenchen.de/servlet/Top/searchadvanced?language=en#fach_osteuro
Wykaz wszystkich portali, do których przekazywane są dane z Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej oraz wszystkich innych polskich bibliotek cyfrowych współpracujących z FBC, za pomocą których można wyszukać nasze zasoby, znajduje się na :
http://fbc.pionier.net.pl/owoc/about?id=transfer
Od 2009 roku Książnica Pomorska współpracuje z Federacją Bibliotek Cyfrowych, której zadaniem jest budowa sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Efektem tej współpracy jest przekazywanie zasobów Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania” do różnych europejskich i światowych portali udostępniających wersje cyfrowe dokumentów historycznych i współczesnych, stanowiących dziedzictwo kulturowe oraz dorobek naukowy naszego regionu. Dzięki temu zbiory i zasoby Książnicy Pomorskiej, a także innych instytucji współtworzących ZBC są promowane na całym świecie. Dotychczas dane z naszej biblioteki cyfrowej zostały przekazane do Europeany, jednej z flagowych inicjatyw Komisji Europejskiej oraz portalu DartEurope, którego celem jest ułatwienie dostępu do prac naukowych i dysertacji powstających w Europie, w tym również prac doktorskich i habilitacyjnych.
Europeana jest największą europejską biblioteką cyfrową umożliwiającą powszechny dostęp do dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie. Ma ona prezentować bogactwo dziedzictwa europejskiego, łączyć wielokulturowość i wielojęzyczność z nowoczesną technologią. Portal ten dostępny jest od listopada 2008 roku. Z chwilą oficjalnego uruchomienia pozwala na dotarcie do około 2 milionów obiektów cyfrowych rozproszonych po całej Europie.
Po przyłączeniu Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej i innych polskich bibliotek cyfrowych zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych, liczba obiektów w Europeanie przekroczyła 5 milionów, z czego około 5,5% pochodzi z Polski. Wg aktualnych planów rozwoju do lipca 2010 roku Europeana ma osiągnąć poziom 10 milionów obiektów. Portal ten pełni niezwykle ważną rolę w udostępnianiu i promocji dziedzictwa kulturowego krajów europejskich i dlatego istotne jest aby Polska, a w tym również region zachodniopomorski był w nim odpowiednio szeroko reprezentowany. Wraz z Zachodniopomorską Biblioteką Cyfrową „Pomerania” do Europeany przyłączono inne polskie biblioteki oraz instytucje kultury i nauki skupione w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych, których wspólne zasoby udostępnione w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej obejmują ponad 250 000 obiektów cyfrowych.
za: www.ksiaznica.szczecin.pl