Dziś czwartek , 10 października 2024 r.
 

LISTOPAD 2010

01.11.2010 r. - W Uroczystość Wszystkich Świętych dokonano poświęcenia nowo wybudowanej kaplicy na cmentarzu w Swobnicy. Inwestycję tę zrealizowano przy wsparciu władz samorządowych Gminy Banie. Uroczystego poświęcenia podczas Mszy św. sprawowanej na cmentarzu dokonał ks. Adam Homoncika SDB – dyr. Wspólnoty Salezjańskiej w Swobnicy w obecności ks. Proboszcza Krzysztofa Oleszkiewicza SDB, współpracowników oraz nowicjuszy z Nowicjatu Salezjańskiego Inspektorii Św. Wojciecha w Pile oraz wójta Gminy Banie Teresy Sadowskiej.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)



06.11.2010 r. - w Babinku ( parafia w Lubiczu) odbyła się uroczystość dziękczynienia za 5 lat funkcjonowania miejscowego Zespołu Caritas. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył Dyr. Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej ks. Maciej Szmuc, który również wygłosił okolicznościowe Słowo Boże. W uroczystości uczestniczyli: wójt Gminy Banie Teresa Sadowska oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych grup Caritas z Gryfina i Lubanowa.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

10.11.2010 r. – w Gryfinie, jak co roku obchodzono rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości patriotyczne trwały przez cały dzień. Kombatanci, pionierzy ziemi gryfińskiej, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy i mieszkańcy najpierw spotkali się na pl. Pamięci Sybiraków, gdzie pod obeliskiem niepodległościowym uroczyście złożono kwiaty. Następnie uczestnicy obchodów z placu przeszli ulicami do kościoła pw. Narodzenia NMP, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. Ostatnim punktem oficjalnych obchodów 92 rocznicy odzyskania niepodległości była inscenizacja historyczna w gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich. Uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny, w którym śpiewając i recytując opowiedzieli historię Polski od czasu rozbiorów do lat niepodległości.
(oprac.: ks. mgr M. Filipek, Gryfino)

11.11.2010 r. - Chór „Emmanuel” z ukraińskiego Kałusza gościł w Żabnicy i Gryfinie. Muzycy wystąpili z recitalem pieśni patriotycznych w Kościele pw. Św. Jana Marii Vianeya w Żabnicy. Wizyta chóru była szczególna, zwłaszcza dla najstarszych mieszkańców gminy Gryfino. To właśnie mieszkańcy Kałusza na Ukrainie byli pierwszymi osadnikami, którzy przyjechali w 1945 roku w jednym z pierwszych transportów na Ziemie Odzyskane, do Gryfina. Osób tych nie zabrakło podczas piątkowego koncertu, kiedy to Kościół św. Jana wypełniony był po brzegi. Przed koncertem celebrowana była Msza Św. z udziałem ks. Bp Jana Gałeckiego, podczas której poświęcono tablicę pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. O życiu Polaków na Ukrainie – i właśnie w Kałuszu- współcześnie opowiedział wieloletni proboszcz tamtejszej Parafii. Chór nawiedził także kościół pw. Narodzenia NMP w Gryfinie gdzie znajduje się obraz Matki Bożej przywieziony przez Kałuszan
(oprac.: ks. mgr M. Filipek, Gryfino)

20.11.2010 r.
- w Zielinie ( gmina Mieszkowice) odbyło się doroczne spotkanie zespołów śpiewaczych z racji święta patronki muzyki i śpiewu kościelnego św. Cecylii. W Cecyliadzie wzięło udział 9 grup: Czciborzanie z Cedyni, Retro i Emeranto z Chojny, Platerówki z Boleszkowic, Składak, Dobrawa i Sami Swoi z MGOK Mieszkowice oraz dwie grupy z Niemiec – chór z Eberswalde i Chór Gemeinschaft Liepe. Każdy z zespołów wykonał po trzy utwory sakralne a ukoronowaniem było wspólne wykonanie przez wszystkie zespoły śpiewacze łacińskiej pieśni „ Ubi Caritas”.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

21.11.2010 r. - w Bibliotece Miejskiej w Chojnie odbyła się prezentacja drugiego tomu „ Rocznika Chojeńskiego”, wydawanego przez Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita w Chojnie. Wydawnictwo to ma na celu przybliżać szeroko pojętą tematykę dziedzictwa kulturowo – religijnego ziemi chojeńskiej. Zaprezentowany tom przy udziale wielu mieszkańców Chojny oraz naukowców i historyków z Uniwersytetów z Warszawy i Szczecina zawiera min. ważne teksty prof. Edwarda Rymara o „ Chojeńskim Klasztorze Augiastianów”, Mirosława Koreckiego o „Mennicy w średniowiecznej Chojnie”, Wolfganga J. Brylla o „ Organach Joachima Wagnera z koscioła Mariackiego w Chojnie”, Andrzeja Kordylasińskiego o „ Pieczęciach Joannitów z Rurki, chojeńskich augustianów i cedyńskich cysterek” i Andrzeja Umeckiego o „ Odbudowie Kościoła Św. Trójcy w Chojnie” .
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

26.11.2010 r. - w Choszcznie, pół roku przed kolejnymi Dniami Młodych, odbyło się nocne czuwanie młodzieży. Czuwanie miało na celu przygotować duchowo do kolejnego spotkania młodych, które odbędzie się po raz drugi w Choszcznie. Na spotkanie przyjechali wraz z młodzieżą: ks. Adam Słomiński TChr ze Szczecina, ks. Marcin Miczkuła z Barlinka, ks. Adam Krzykała i ks. Paweł Wiśniewski z Choszczna. Gospodarzami były siostry Uczennice Krzyża z Choszczna. W kaplicy sióstr o godz. 21.00 rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Następnie ks. Paweł powitał wszystkich oraz zaprezentował świeżutkie logo Dni Młodych wraz z hasłem: :Mocni w wierze”. Potem siostry opowiedziały o Maryi, która widnieje w naszych domach pod różnymi wizerunkami. W czasie słuchania akatystu, modlitwy śpiewanej ku czci Maryi, młodzież na kartkach wypisywała wezwania, które potem zostały odczytywane. Powstała tym sposobem niejako litania do Matki Bożej. Każdy z uczestników podchodził do krzyża i oddawał w modlitwie swoje intencje. Następnie był czas adoracji przed Najświętszym Sakramentem z możliwością skorzystania ze sakramentu spowiedzi. Grubo po północy sprawowana była Eucharystia. W homilii ks. Paweł pokazał ostatni dzień roku liturgicznego jako klamrę łączącą z pierwszym dniem adwentu. Wskazał młodzieży, aby czuwała przed przyjściem Pana. Po Mszy miało miejsce posilenie się batonikami i gorącą herbatą. o przerwie w radosnej atmosferze młodzież tańczyła tańce integracyjne i śpiewała karaoke. Czuwanie zakończyło się około godziny 4 rano.
(oprac.: ks. mgr P. Wiśniewski, Choszczno)

26.11.2010 r.
- w Choszcznie odbył się Dekanalny Turniej ministrantów w piłce nożnej. Halowy turniej odbył się w hali gimnastycznej gimnazjum w Choszcznie. Do rozgrywek przystąpiły parafie: Narodzenia NMP w Choszcznie, Św. Jadwigi w Choszcznie, św., Stanisława Kostki w Korytowie oraz MB Szkaplerznej w Raduniu. Rozgrywki zostały zorganizowane w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum oraz szkoły średniej. Po wielu emocjach wygrali ministranci z parafii w Raduniu w kategorii szkół średnich oraz ministranci z parafii Narodzenia NMP w kategorii ministrantów młodszych.
(oprac.: ks. mgr P. Wiśniewski, Choszczno)

27.11.2010 r. - w ostatnie godziny roku liturgicznego na wigilijne czuwanie do Drawna przybyła młodzież z Drawna i młodzież z Choszczna wraz z ks. Pawłem Wiśniewskim. Czuwanie miało temat: „Spotkaj Jezusa". "Sylwester liturgiczny" potrwał od 21.00 do północy. Uczestnicy powitali nowy rok liturgiczny! O godz. 21.00 czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Następnie ks. Robert Żołnierzów wygłosił konferencję na temat: co to znaczy czuwać. Konferencja była przeplatana pieśniami. Po przerwie na kawę i sernik odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi. O północy ks. Dariusz Doburzyński sprawował Eucharystię i wygłosił homilię. Czuwanie zakończyło się o 1.00 w nocy.
(oprac.: ks. mgr P. Wiśniewski, Choszczno)

28.11-01.12 - w parafii pw. Ducha Świętego w Moryniu miały miejsce rekolekcje adwentowe, które rozpoczęły obchody 60. Rocznicy powstania parafii, która przypada 1 czerwca 2011 r. Natomiast na zakończenie rekolekcji 1 grudnia obchodzono 65. rocznicę poświęcenia kościoła w Moryniu. Rekolekcje głosił ks. Bogdan Przybysz - kustosz Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Rekolekcje zapoczątkowały nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinach parafii, w ramach obchodzonego jubileuszu parafii.
(oprac.: ks. lic. Mgr M. Augustyn, Moryń)

Odsłon: 2278
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin