Dziś czwartek , 10 października 2024 r.
 

Przywracanie czci i pamięci

W najbliższy czwartek, 1 marca, po raz drugi obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie została wybrana przypadkowo – tego dnia w 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – jednych z wielu Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie złożyli broni i o których przez kilkadziesiąt lat oficjalnie w Polsce nie mówiono wcale, albo obrzucano ich obelgami.

Jak powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak, „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne święto, przypominające o powojennym polskim podziemiu antykomunistycznym. Każda inicjatywa, podejmowana, by przypomnieć o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych, jest cenna. Cieszy mnie niezmiernie, iż w tym roku Instytut Pamięci Narodowej wystąpił z akcją zamierzoną na szeroka skalę, której adresatem będzie głównie młode pokolenie”.

Imprezy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji Dnia Pamięci odbędą się w całym kraju. Do najważniejszych można zaliczyć zorganizowaną wspólnie kanałem TVP Historia ogólnopolską akcję „Przywróćmy ich pamięci”. 1 marca w samo południe przed telewizorami i komputerami w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce zbiorą się uczniowie, by wspólnie obejrzeć spektakl Teatru Telewizji „Tajny Współpracownik”. Szkoły otrzymały już broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz wprowadzeniem historycznym na temat Żołnierzy Wyklętych. Spektakl Teatru Telewizji zostanie przedstawiony również w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, gdzie o 11.30 prelekcję wygłosi dr Tomasz Łabuszewski, a do wieczora będzie można oglądać wystawę i filmy dokumentalne poświęcone podziemiu niepodległościowemu. O godzinie 19.00 z okolicznościowym koncertem wystąpi Przemysław Gintrowski. Centrum organizuje również warsztaty edukacyjne „Historia żołnierzy z wyrokiem”.

Zorganizowane lub współorganizowane przez IPN imprezy poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w całym kraju. Oto niektóre z nich:

  • W Białymstoku 29 lutego otwarta zostanie wystawa „Zbigniew Rećko »Trzynastka« (1923-1946). Bohater białostockiego podziemia”, a pracownik IPN Piotr Łapiński wygłosi wykład „Polskie podziemie niepodległościowe w województwie białostockim w latach 1944-1956”. Przez cały marzec IPN zaprasza na pokazy filmów dokumentalnych poświęconych „Wyklętym”.
  • W Częstochowie w południe 1 marca odbędzie się uroczyste złożenie wieńców pod tablica upamiętniającą żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i „Warszyca”, później planowana jest projekcja filmu dokumentalnego, poprzedzona okolicznościowym wprowadzeniem pracownika IPN.
  • Związany z IPN katowicki Klub gen. „Grota” pokaże 1 marca spektakl TVP „Inka”, poświęcony łączniczce majora „Łupaszki”, zamordowanej przez komunistów. Także tutaj wygłoszony zostanie wykład o walkach podziemia. Katowicki IPN przygotował na cały czwartek 1 marca pokaz filmów dokumentalnych. Przed każdym seansem pracownik IPN wygłosi krótkie wprowadzenie. Na wieczór w katowickim kinie Światowid zaplanowane jest widowisko muzyczno-poetycko-filmowe, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.
  • W Krakowie uroczystości rozpoczną się 29 lutego uroczystym koncertem „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. W ciągu następnych kilku dni na terenie działania krakowskiego oddziału IPN odbywać się będzie wiele imprez – wystaw, koncertów, debat z udziałem młodzieży, projekcji filmów, promocji książek, inscenizacji historycznych. 1 marca w Kielcach uroczystości będą miały miejsce między innymi pod Pomnikiem Armii Krajowej i na cmentarzu Kielce-Piaski. W Kieleckim Centrum Kultury o godzinie 19 rozpocznie się pokaz filmów dokumentalnych. W Nowym Sączu 2 marca odbędzie się konferencja naukowa „W hołdzie wyklętym. Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945-1956”.
  • W Lublinie obchody rozpoczną się 1 marca o godzinie 9.00 uroczystą mszą, po której nastąpi poświęcenie obelisku upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Zaplanowana jest również sesja popularnonaukowa, podczas której pracownicy oddziału IPN w Lublinie wygłoszą wykłady poświęcone głównie lokalnym oddziałom i żołnierzom niepodległościowego podziemia. O godzinie 17.00 w auli Uniwersytetu Medycznego odbędzie się projekcja filmu „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.
  • O godzinie 11.00 w siedzibie poznańskiego IPN rozpocznie się spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Wygłoszone zostaną wykłady poświęcone tej tematyce i wyświetlony film „Partyzanckie dzieci”, a także propagandówka „Obława”.
  • W Radomiu 1 marca o godzinie 15.00 zostanie otwarta wystawa „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”, przygotowana przez radomską delegaturę IPN.
  • Projekcja filmu „Generał Nil” będzie jednym z ważniejszych punktów obchodów w Rzeszowie. Otwarta zostanie również wystawa o zbrodniach komunistycznych oraz odbędzie się wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych pod honorowym patronatem rzeszowskiego IPN.
  • W Sopocie w południe 1 marca zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem „Inki”, łączniczki oddziału majora „Łupaszki”. Wcześniej, na spotkaniu z młodzieżą, okolicznościowy wykład wygłosi pracownik gdańskiego oddziału IPN.
  • Pod Pomnikiem Kobiet Polskich Walczących w Szeregach AK w Sosnowcu odbędzie się 1 marca o godzinie 18.00 uroczysty Apel Poległych. Pół godziny później w sali katechetycznej kościoła pw. św. Tomasza Apostoła wykład o śląskim podziemiu antykomunistycznym wygłosi dr Adam Dziuba z katowickiego IPN. 
  • W Szczecinie 1 marca o godz. 12.00, otwarcie wystawy „Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956". Godz. 13.00 wykład Magdaleny Semczyszyn poświęcony konspiracji antykomunistycznej na Pomorzu Zachodnim do 1956 r. 4 marca godz. 11.00-15.00 inscenizacja historyczna:11.00-15.00 - obozowisko partyzanckie przy siedzibie IPN na ul. Piotra Skargi 14, godz. 13.00, Park Kasprowicza - inscenizacja „Odwet Żelaznego”
  • Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu poprowadzi dr Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN. Pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego zostaną złożone kwiaty, a w Sali Wójtowskiej Ratusza Miejskiego odbędzie się spotkanie z uczestnikami i laureatami I Edycji Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie naszej wolności”.

Ogólnopolskim patronem medialnym akcji IPN jest Polska Agencja Prasowa, regionalni patroni medialni to Polskie Radio Białystok, Telewizja Białystok i poznańskie publiczne Radio Merkury.

Szczegółowe informacje na stronie:
www.ipn.gov.pl/wykleci

Odsłon: 1711
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin