Dziś sobota , 20 kwietnia 2024 r.
 

Wystawa i spotkanie wspomnieniowe o księdzu Romanie Kostynowiczu

Zapraszamy na wystawę poświęconą pamięci ks. inf. Romana Kostynowicza, która odbędzie się 16 grudnia 2008 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej, Sala pod Piramidą

Mecenat nad wystawą objęli Dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski i Proboszcz Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła ks. kan. Jan Kazieczko.

Wystawa „KSIĄDZ INFUŁAT ROMAN KOSTYNOWICZ (1921-2008). IN MEMORIAM” przybliża mieszkańcom Szczecina sylwetkę zmarłego w 2008 r. kapłana i diecezjalnego konserwatora zabytków sztuki sakralnej. O księdzu Kostynowiczu „opowiedzą” przedmioty, które po sobie pozostawił, m.in. dokumenty i fotografie z archiwum rodziny Kostynowiczów oraz obrazy księdza, jego brata Stanisława i stryja Kazimierza.


W programie spotkania:
- wieczór wspomnień;
- głośne czytanie fragmentów pamiętnika.



Ks. Roman Kostynowicz (1921-2008) ur. w Jeziornej (Lublin) historyk sztuki. W czasie okupacji niemieckiej działacz ruchu oporu w AK na Zamojszczyźnie. Od 4 IX 1945 roku w Szczecinie. Studiował teologię w Gnieźnie i w Gorzowie Wlkp., na przełomie lat 50. i 60. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wyświęcony w 1952 roku w katedrze gorzowskiej. W l. 1951- 1956 notariusz w Sądzie Duchownym w Gorzowie. Specjalizował się w zabytkoznawstwie. Do 1972 roku pełnił funkcję referenta w Kurii Gorzowskiej z zakresu konserwacji zabytków i budownictwa sakralnego oraz wykładał historię sztuki kościelnej w Seminarium Duchownym w Gorzowie i Paradyżu.

Od 1961 roku proboszcz w Kamieniu Pomorskim, kustosz kamieńskiej katedry, konserwator tamtejszych zabytków katedralnych, założyciel Muzeum Diecezjalnego w skarbcu katedry kamieńskiej, inicjator koncertów organowych przekształconych później w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Od 1964 r. należał do Komisji Episkopatu ds. Sztuki Kościelnej. Na początku lat 70. po powstaniu diecezji szczecińsko-kamieńskiej wikariusz biskupi ds. konserwacji i budownictwa sakralnego. W l. 1980-1988 proboszcz Katedry p.w. Św. Jakuba Apostoła. w Szczecinie i jej kustosz. Powołał tutaj w 1990 r. Muzeum Diecezji. Był też wykładowcą w szczecińskim Wyższym Seminarium Duchownym. Pełnił funkcję diecezjalnego konserwatora zabytków nad 700 kościołami diecezji. Zajmował się również malarstwem w technice pastelowej, olejnej i akwareli. Autor wielu publikacji na temat prac konserwatorskich w świątyniach w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, w tym dwutomowego dzieła Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz W cieniu trzech katedr.


Wystawa czyna do 16 stycznia 2009 r.

Odsłon: 1445
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin