Dziś piątek , 29 marca 2024 r.
 

STYCZEŃ 2011

03.01.2011 r. - w poniedziałek o godz. 7.00, w Oknie Życia przy parafii pw. Świętej Rodziny na ul. Królowej Korony Polskiej w Szczecinie znaleziono niemowlę. To pierwsze dziecko znaleziono w Oknie Życia od momentu jego otwarcia. Okno życia działa przy parafii Świętej Rodziny od 16 października 2009 r. Uroczystej inauguracji dokonał Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. Jest to specjalne miejsce gdzie kobieta, która ukrywała ciążę i nie rodziła w szpitalu, będzie mogła anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, nie narażając je na śmierć lub jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Okno Życia ma mówić, że każde życie jest święte i każde życie może znaleźć godne warunki do rozwoju. Jest to znak, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia, nie ma sytuacji tak tragicznej, by kogoś pozbawić życia, kiedy się jeszcze nie narodził lub porzucić zaraz po narodzeniu.
(oprac.: ks. dr S. Zyga, Szczecin)



06.01.2011 r. - w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym w Mieszkowicach uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej wystawili tradycyjne misterium jasełkowe. Zgodnie z kilkuletnią tradycją w czasie jasełek zbierano ofiary na rzecz katolickiej misji w diecezji ks. bp Jana Ozgi w Kamerunie. Ogółem zebrano kwotę 510 zł 62 gr, które będą przeznaczone na leczenie, dożywianie i kształcenie dzieci w tej afrykańskiej diecezji.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

06.01.2011 r. - w Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Szczecinie odbył się Pierwszy Orszak Trzech Króli. Wyruszył on z Dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich i przeszedł ulicą Grodzką do Bazyliki Archikatedralnej. Za Betlejemską Gwiazdą, w towarzystwie Trzech Króli, podążali licznie zebrani szczecinianie, aby wspólnie oddać hołd Świętej Rodzinie, w żywej szopce. Uczestnicy Orszaku spotkali króla Heroda, byli świadkami walki diabłów z aniołami i śpiewając kolędy uczcili Święto Trzech Króli.
(oprac.: ks. dr P. Skiba, Szczecin)

06.01.2011 r. - przedstawiciele różnych grup narodowych zamieszkujący Szczecin uczestniczyli we Mszy Świętej dla obcokrajowców w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Arcybiskup Andrzej Dzięga. Obok grup językowych z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Hiszpanii i Litwy obecni byli konsulowie honorowi m.in. z Niemiec, Łotwy, Estonii, Litwy, Ukrainy, Włoch, Szwecji i Danii. We Mszy Świętej uczestniczył też dowódca stacjonującego w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. broni Rainer Korff. Liturgia słowa była m.in. w języku włoskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim, litewskim i francuskim, natomiast modlitwa eucharystyczna została odprawiona w języku łacińskim. W procesji z darami ofiarowano dary symbolizujące kraje pochodzenia, m. in. olej z oliwek z włoskiej Pulii oraz sękacz z Litwy. Szczecin ma szczególny tytuł historyczny i dziejowy, aby w ten sposób Objawienie Pańskie świętować, bo chyba jak żadne miasto w Polsce, był poprzez dzieje kształtowany przez ludzi, mieszkańców różnych języków, różnych narodów, różnych kultur, ale praktycznie zawsze z imieniem Chrystusa na ustach - powiedział w homilii w języku polskim Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup zapowiedział, że podobna uroczystość powinna na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń religijnych Szczecina. Po liturgii Ksiądz Arcybiskup Metropolita spotkał się z przybyłymi konsulami honorowymi na katedralnej kanonii.
(oprac.: ks. dr S. Zyga, Szczecin)

06-09.-01.2011 r. - w szkole muzycznej w Będzinie odbył się największy w Polsce organizowany już po raz siedemnasty Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Z ponad 1780 podmiotów wykonawczych z całej Polski do etapu finałowego zakwalifikowano 138 grup śpiewaczych. W kategorii dorosłych zespołów wokalnych III miejsce zajął zespól „ Cantus Delicium” reprezentujący parafię św. Ottona w Pyrzycach. Zespól ten był laureatem I miejsca XVI Zachodniopomorskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W czasie finału w Będzinie pyrzycki zespół zaprezentował trzy kolędy: „ Jezusie, Jezusie” ( komp. Paweł Łukowiec), „ Dzisiaj w Betlejem” (oprac. Feliks Rączkowski) oraz „ Północ już była” ( oprac. Paweł Łukowiec).
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

14.01.2011 r. - w Trzebiatowie po raz jedenasty odbyło się ekumeniczne „Spotkanie Czterech Świec”. W czasie wieczoru, który miał miejsce w Kościele garnizonowym w Trzebiatowie bożonarodzeniową tradycję przedstawiają cztery wyznania, których wierni mieszkają na terenie miasta i okolic: rzymskokatolicy, prawosławni, grekokatolicy i ewangelicy-augsburscy. Do tradycji spotkań należy zapalenie czterech świec – symbolu czterech kościołów. Pieśni świąteczne w tradycji prawosławnej wykonał chór z diecezji szczecińsko-wrocławskiej oraz zespół Czerwona Róża z Karnic. W ramach prezentacji wyznania greckokatolickiego dzieci i młodzież z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie wykonały ukraińskie kolędy i pieśni świąteczne, prezentując równocześnie tradycyjny WERTEP, czyli chodzenie po domach z kolędą. Wyznanie rzymskokatolickie reprezentował zespół GENESIS działający przy Parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie, prowadzony przez Małgorzatę Labuhn oraz chór działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury pod dyr. Jana Kondarewicza. W ramach prezentacji kościoła ewangelickiego, zebrani uczestnicy Spotkania Czterech Świec usłyszeli wiązankę kolęd w wykonaniu młodego muzyka Gracjana Sandeja. Następnie wystąpił zaprzyjaźniony z Trzebiatowem pastor Hans Udo Vogler z Grossreschen z małżonką Marlene i śpiewaczką Loren Natusch. Ze strony niemieckiej obecni byli również: ks. Siegfried Plath oraz ks. dr Christoph Ehricht z Greifswaldu. W czasie wieczoru wystąpił również powstały niedawno chór parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie pod kier. Agnieszki Kupskiej. Podczas całego spotkania można było degustować świąteczne potrawy przygotowane przez wiernych czterech Kościołów.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

15.01.2011 r. - kościół pw. Narodzenia NMP w Choszcznie pękał w szwach, bowiem o godzinie 16.00 rozpoczął się koncert Arki Noego. Jeszcze długo przed rozpoczęciem koncertu najgorliwsi fani zbierali się, by zająć pierwsze miejsca. Koncert rozpoczął się modlitwą zespołu w zakrystii, po czym ks. Dziekan Grzegorz Suchomski powitał wszystkich mówiąc, że będzie to uczta dla oczu, ale przede wszystkim dla uszu. Przedstawił również krótką historię zespołu. Następnie lider zespołu Robert Friedrich powitał wszystkich i podzielił się z wszystkimi świadectwem swej wiary. Kościół farny był wypełniony do ostatniego miejsca, a pomieścił ponad tysiąc osób. Koncert zawierał kolędy i pastorałki, ale oczywiście nie zabrakło „kultowych” i znanych przebojów Arki Noego.
Zespół kilkakrotnie bisował, a po koncercie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie i kupić płyty zespołu. Fani oblegali szczególnie pana Roberta, aby otrzymać pamiątkowy autograf. Na zakończenie koncertu ks. Dziekan podziękował małym artystom za piękny i wspaniały koncert, a także Burmistrzowi Choszczna Robertowi Adamczykowi za zaproszenie zespołu do Choszczna. Mieszkańcy Choszczna i nie tylko długo będą pamiętali kolędowanie z Arką Noego.
(oprac.: ks. mgr P. Wiśniewski, Choszczno)

15.01.2011 r. - po ogłoszeniu przez Benedykta XVI terminu beatyfikacji Jana Pawła II, w szczecińskiej katedrze odbyło się młodzieżowe dziękczynne czuwanie modlitewne. W godzinie Apelu Jasnogórskiego, o godz. 21.00, młodzież oraz szczecińscy stypendyści z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zgromadzili się w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, aby dziękować za wiadomość o rychłej beatyfikacji, którą zapowiedziano na 1 maja 2011 r. tj. na Niedzielę Miłosierdzia. Czuwanie zakończyło się o godz. 21.37. Słowo do czuwającej młodzieży wygłosił Biskup Jan Gałecki.
(oprac.: ks. dr S. Zyga, Szczecin)

16 i 22.01.2011 r. - w kościele parafialnym w Moryniu blisko 60 osobowa grupa aktorska złożona z dzieci i młodzieży moryńskiej przedstawiła „ Betlejem Polskie” wg Lucjana Rydla. Było to wyjątkowe wydarzenie duchowe i artystyczne, gdyż przedstawiono pełną formę tego głębokiego w swej treści oratorium kolędowego a przygotowania do jego wystawienia trwały pełne trzy miesiące. W drugim przedstawieniu szczególnie dedykowanym podopiecznym grup Caritas wziął udział ks. bp. Błażej Kruszyłowicz oraz kapłani dekanatu cedyńskiego zebrani na wspólnej kolędzie dekanalnej.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

17.01.2011 r. - w poniedziałek, w godzinach porannych, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. Alojzy Mochalski, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Goleniowie. Ks. Alojzy Mochalski urodził się 19 czerwca 1933 r. w Kruszwicy (Diec. Gnieźnieńska). Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 r. w Gorzowie Wielkopolskim.
(oprac.: ks. dr S. Zyga, Szczecin)

18-25.01.2011 r. - miał miejsce w Szczecinie kolejny już tydzień ekumenicznej modlitwy o jedność chrześcijan. Tegoroczny tydzień był przeżywany pod hasłem „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,43), które zostało wybrane przez ekumeniczną grupę chrześcijan z Jerozolimy. Chrześcijanie, żyjący w Jerozolimie, są szczególnie wyczuleni na naczelną wartość, jaką jest jedność Kościoła. Stanowią bowiem mniejszość religijną pośród wyznawców innych religii – judaizmu i islamu. Wybierając zaś powyższe hasło, chrześcijanie jerozolimscy pragnęli zaapelować do wszystkich chrześcijan na całym świecie, by ponownie odkryć wartości, które scalały pierwotną chrześcijańską wspólnotę, tzn. nauka apostołów, wspólnota, łamanie chleba i modlitwa. W tym też duchu odbywały się nabożeństwa modlitewne w Szczecinie. W pierwszych czterech dniach gospodarzami miejsc modlitewnych byli chrześcijanie niekatolicy, a w następnych czterech dniach spotkania ekumeniczne miały miejsce w kościołach katolickich. I tak we wtorek, 18 stycznia nabożeństwo modlitewne odbyło się w parafii ewangelicko-augsburskiej, p.w. św. Trójcy, w środę, 19 stycznia – w parafii prawosławnej, p.w. św. Mikołaja, w czwartek, 20 stycznia – w parafii polsko-katolickiej, p.w. św. Piotra i Pawła, w piątek, 21 stycznia – zborze zielonoświątkowym. W następnych dniach modlitwa o jedność miała miejsce w parafiach katolickich: w sobotę, 22 stycznia – w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela, w niedzielę 23 stycznia – w parafii p.w. Jana Ewangelisty, w poniedziałek, 24 stycznia – w kościele klasztornym sióstr Karmelitanek i w ostatnim dniu – we wtorek, 25 stycznia Tydzień Ekumeniczny zwieńczyły uroczyste nieszpory z okazji Święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła w bazylice katedralnej p.w. św. Jakuba Apostoła. Nieszporom przewodniczył ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga. Wprawdzie w modlitwach o jedność chrześcijan gromadziliśmy się w świątyniach 5 wyznań chrześcijańskich, jednakże udział w nim wzięli duchowni ze wspólnoty Chrześcijan Ewangelicznych, Baptystów oraz z parafii greckokatolickiej.
Po każdym nabożeństwie modlitewnym duchowni chrześcijańskich Kościołów spotykali się przy wspólnym stole na agapie, która dawała okazję do bliższych rozmów, kontaktów i wymiany doświadczeń. Ostatnia agapa odbyła się na plebanii katedralnej wraz z arcybiskupem metropolitą, podczas której został powzięty projekt wspólnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
(oprac.: ks. dr hab. Krzysztof Wojtkiewicz prof. US)

18.01.2011 r. - we wtorek, w godzinach wieczornych, zaopatrzony sakramentami świętymi, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. Mariusz Dobrowolski. Ks. Mariusz Dobrowolski urodził się 9 kwietnia 1966 r. w Trzciance (Diec. Koszalińsko-Kołobrzeska). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1992 r. w Bazylice Katedralne pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
(oprac.: ks. dr S. Zyga, Szczecin)

20.01.2011 r. - w Kościele pw. Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie miała miejsce uroczystość inauguracji funkcjonowania Kościoła Morskiego dla Szczecina. Idea Kościoła Morskiego została uwieńczona dekretem Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego z 13 czerwca 2010 roku gdy wyznaczono dotychczasowe miejsce spotkań ludzi morza w Duszpasterstwie Ludzi Morza - Stella Maris, jako świątynię będącą miejscem duchowego wzmocnienia dla wszystkich ludzi morza, marynarzy i ich rodzin. Otwarciu Kościoła Morskiego towarzyszył ekumeniczny koncert kolęd podczas którego wystąpił Chór Akademii Morskiej oraz zespół Pomerania Ensemble. Poza tym wystąpił gitarzysta klasyczny Jan Oberek, który zagrał kolędy z różnych stron świata. W koncercie, który zorganizował pallotyn ks. Eugeniusz Krzyżanowski, diecezjalny duszpasterz ludzi morza uczestniczyły również poczty sztandarowe PZM, Stella Maris, Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

22.01.2011 r. - w sobotę o godzinie 16.00 w kościele pw. Narodzenia NMP wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek, w którym zaprezentowali się soliści i zespoły z choszczeńskich placówek kulturalnych i oświatowych. Do wspólnego kolędowania przybyło ponad dwustu wiernych. Ponad dwugodzinny koncert poprowadzili Ryszard Chruściel i Anna Jaruga. Jako pierwsi zaprezentowali się muzycy z Choszczeńskiej Orkiestry Dętej, a po nich przesympatyczne formacje z choszczeńskich przedszkoli. Następnie chór dziewczęcy „Virale Muzika” z Publicznego Gimnazjum w Choszcznie. Potem zespół „Refren” ze Szkoły podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie. Chwilę kolędowania zajęła schola dziecięca prowadzona przez s. Edytę UK oraz Koło teatralno-misyjne prowadzone przez s. Agniedszkę UK. Oczywiście nie mogło zabraknąć też wizytówki naszych seniorów czyli chóru Pogodna Jesień, a także zespołu działającego przy tej parafii. Niewątpliwą ciekawostką był debiut „Sekty Niebo”, zespołu wokalnego w którym gwiazdeczkę jest Joanna Rybka. Na koniec zaśpiewali ministranci, schola młodzieżowa i grupa wtorkowa.
(oprac.: ks. mgr P. Wiśniewski, Choszczno)

26.01.2011 r. - kapłani naszej archidiecezji z racji specyfiki życia na ziemi zachodniopomorskiej bardzo często nie ograniczają swej posługi tylko i wyłącznie do sfery duszpasterskiego oddziaływania na serca i sumienia swoich wiernych. Są wielokrotnie animatorami wielu ważnych poczynań społecznych przez co stają się także cenionymi autorytetami w swoich lokalnych środowiskach. Niezwykle miłe jest to, że taka postawa zostaje doceniona i honorowana tak jak stało się to 26 stycznia 2011 roku, gdy decyzją Rady Miejskiej w Stargardzie Szczecińskim tytułem Honorowego Obywatela Miasta obdarzony został ks. prałat Henryk Ozga – wieloletni proboszcz parafii Królowej Świata.
W historii tego pięknego, zabytkowego i zasłużonego dla kościoła miasta jest to drugie wyróżnienie, gdyż wcześniej tytuł ten otrzymał śp. Ks. prał. Edmund Malich, który duszpasterzował w Kolegiacie Stargardzkiej od 1957 do 1971 roku, kiedy to jego obowiązki przejął na trzy lata, aż do chwili nominacji na biskupa pomocniczego ks. Jan Gałecki. To właśnie od tamtej błogosławionej chwili, od dnia 16 marca 1974 roku aż do niemal końca 2010 roku swoje kapłańskie serce Stargardowi Szczecińskiemu oddał ks. prałat Henryk Ozga. Przez 36 lat wytrwałej pracy w swej parafii stał się ikoną wielu niezwykłych duchowych i materialnych poczynań. Warto wspomnieć tylko niezwykłą pieczołowitość z jaką przez wszystkie lata starał się o rewitalizację jednego z najcenniejszych zabytków Pomorza jakim jest stargardzka świątynia. Obok tej wymiernej, materialnej pracy ks. prałat stał się ostoją kolejarskich losów Stargardu, będąc kapelanem wszystkich ciężko pracujących bezpośrednio na kolei czy przez wiele lat także w jednych z największych w kraju Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Podtrzymywał ich w czasie transformacji ustrojowej, później był oparciem w trudnych czasach budowania zrębów demokratycznego życia. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta jest także docenieniem wkładu jaki ks. prałat wniósł w sferę stargardzkiej kultury, gdyż wnętrze przepięknej świątyni było niezliczone razy świadkiem wspaniałych koncertów symfonicznych, organowych, chórzystów i zespołów instrumentalno – wokalnych. Postać ks. prałata została dowartościowana także w związku ze czcią dla historii Polski przejawiającą się w bogatym duchowo patriotyzmie, szczególnie widocznym podczas wszystkich obchodów świąt narodowych i ważnych rocznic związanych z losem Ojczyzny.
(oprac.: ks. mgr R. Gołębiowski, Lubicz)

29.01.2011 r. - w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. przez posługę J.E. Abpa Andrzeja Dzięgi Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego 10 diakonów przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbitera. To dzień wdzięczności Bogu za dar każdego z nich. W swojej homilii Arcybiskup Metropolita mówił o zachęcie skierowanej do Szymona Piotra : - Pójdź za mną oraz pytaniu Jezusa o miłość. Metropolita mówił o tym, że tym pytaniem Jezus chciał otworzyć źródło w sercu Piotra, z którego zaowocuje pójście za Chrystusem. ,,Pójść za Jezusem można wtedy, gdy jest się przenikniętym Jego nauką, gdy jest się przez Niego prowadzonym, gdy jest się Nim samym napełnionym” – Mówił Arcybiskup. Wskazywał na potrzebę wylewania miłości, Jezus chce, by miłość była zauważalna, poznawalna dla ludzi, aby na nowo zapragnęli i byli w stanie tą miłością żyć. W nawiązaniu do papieża Jana Pawła II Arcybiskup mówił o cywilizacji miłości, o którą wołał papież, a która potrzebna jest dziś w pokoleniu głodnym miłości. Mówił także o potrzebie trwania w wierze i kulturze naszych ojców. Wołał : - Nie możemy dać się oderwać od duchowości ojców naszych. Wskazywał także na krzyż, lekcję miłości do człowieka. Mówił, że kapłaństwo to tajemnica miłości Chrystusowej. ,, To tajemnica jedności człowieka z Chrystusem i Chrystusa z człowiekiem. To tajemnica poddania się. To tajemnica wierności Kościołowi, który poprzez pokolenia niesie prawdę o Chrystusowej miłości, która jest nadzieją dla świata”. Po zakończeniu Mszy św. Neoprezbiterzy w kaplicy Najświętszego Sakramentu wspólnie z Biskupami modlili się modlitwą Anioł Pański oraz udzielili wspólnie wszystkim obecnym błogosławieństwa, a także otrzymali dokument święceń. W niedzielę Neoprezbiterzy odprawili Msze św. prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach.
Neoprezbiterzy: ks. Maciej Babicki pochodzący z parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny Trzebiatów; ks. Bartłomiej Bugajak pochodzący z parafii Matki Bożej Różańcowej Puławy diecezja lubelska; ks. Paweł Gulicki pochodzący z parafii Przemienienia Pańskiego Stargard Szczeciński; ks. Paweł Kordula pochodzący z parafii św. Wojciecha Barlinek; ks. Karol Łabenda pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego Szczecin; ks. Marcin Nockowski pochodzący z parafii Przemienienia Pańskiego Mieszkowice; ks. Adam Polaszczyk pochodzący z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła Warnice; ks. Gracjan Sierociński pochodzący z parafii św. Klary Dobra Nowogardzka; ks. Łukasz Śniady pochodzący z parafii Ducha Świętego Stargard Szczeciński; ks. Grzegorz Wszędybył pochodzący z parafii Przemienienia Pańskiego Stargard Szczeciński.
(oprac.: al. Tomasz Romantowski, Szczecin)

Odsłon: 3524
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin