Dziś piątek , 29 marca 2024 r.
 

LIPIEC - SIERPIEŃ

03.07.2012 r. – z sanktuarium MB Fatimskiej, które znajduje się w Szczecinie na os. Słonecznym wyruszyła dziesięcioosobowa grupa z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), aby w ramach trzeciego rowerowego „Rajdu dla życia” pielgrzymować pod hasłem „Krzyżem przez Polskę Maryjną”. Równocześnie z Krzeszowa wyruszyła druga grupa. Ich trasy skrzyżowały się 10 lipca w Warszawie. Podczas jazdy modlono się w intencji obrony życia, a podczas postojów propagowano ideę duchowej adopcji i rozprowadzano materiały o godności i świętości ludzkiego życia. Pielgrzymi, którzy wyruszyli ze Szczecina zakończyli swoją trasę 14 lipca w Krakowie. Pokonali 942 km. Szlak pielgrzymi został tak zaplanowany, aby po drodze można było nawiedzić jak najwięcej sanktuariów maryjnych. Trudu przygotowania pielgrzymki i czuwania nad jej przebiegiem podjął się asystent KSM ks. Tomasz Worobec.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)



12.07.2012 r. – tak jak w latach poprzednich do Ośrodka Akademickiego „Rejs” w Szczecinie przyjechała 30-sto osobowa grupa zagranicznych wolontariuszy. W bieżącym roku swój wolny czas postanowili poświęcić studenci z Hiszpanii. Pracowali m.in. w Hospicjum pw. św. Jana Ewangelisty i przygotowywali teren pod ogród „Nowego Rejsu”. W ramach tej międzynarodowej służby, w następnym miesiącu ze Szczecina do Lwowa wyjedzie grupa pięciu osób. Na Ukrainie dołączy do niej jeden Polak z Wielkiej Brytanii. Wszyscy oni wezmą udział w porządkowaniu Bazyliki Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia NMP. Szczecińscy wolontariusze zaangażowani są w te prace od 2010 r.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

13.07.1021 r. – w szczecińskim Karmelu rozpoczęło się triduum przed Uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. Codziennie o godz. 18.00 Eucharystię sprawował i głosił konferencję o. Robert Marciniak OCD. Wszystkie modlitwy Sióstr i osób świeckich są zanoszone do Boga w trakcie jubileuszowego roku, w którym wszyscy dziękujemy za 400 lat obecności Karmelitanek Bosych w Polsce. 22 lipca w XVI-tą niedziele zwykłą odmówiono nieszpory, po których rozpoczęła się trwająca do północy adoracja Najświętszego Sakramentu. W Szczecinie Siostry Karmelitanki są obecne od 29 lat. 25 marca 1983 r. za zaproszenie ks. abpa Kazimierza Majdańskiego ze wspólnoty Sióstr w Częstochowie do Szczecina przyjechały Matka Teresa od Niepokalanego Serca Maryi i Siostra Miriam od Krzyża. Szczeciński klasztor został poświęcony Miłości Miłosiernej. Swoją modlitwą Siostry obejmują szczególnie ludzi chorych, w intencji których w każdy trzeci piątek miesiąca jest sprawowana Msza św.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

15.07.2012 r. – na Jasną Górę dotarła XXI Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa. Wzięło w niej udział 230 pielgrzymów. Pielgrzymka rozpoczęła się 9 lipca od modlitwy przy figurze bł. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Niektórzy z uczestników zaczęli swój szlak dwa dni wcześniej w Pustkowie przed kopią Krzyża z Giewontu. Przez siedem dni pokonali trasę o długości 600 km. W tej formie pielgrzymowania uczestniczyły osoby od 10 do 79 roku życia. Trasa pielgrzymki składała się z następujących etapów: Szczecin – Pyrzyce – Brzesko – Barlinek (96 km); Barlinek – Bobrówko – Lipki Wielkie – Rokitno (96 km); Rokitno – Międzyrzec – Zbąszyń – Siedlec – Obra (78 km); Obra – Wijewo – Wschowa - Wronów – Brzeżany – Góra (75 km); Góra – Lubiel – Żmigród – Domanowie – Trzebnica (75 km); Trzebnica – Oleśnica – Bierutów – Kluczbork (103 km); Kluczbork – Olesno – Panki – Częstochowa (81 km). Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę jest jedną z najstarszych i największych pielgrzymek rowerowych w kraju. Od 16 lat kapelanem pielgrzymki jest ks. Roman Rostkowski.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

22.07.2012 r. – w piątą rocznicę wypadku pod Grenoble (Francja) w parafii pw. Świętego Mikołaja w Szczecinie została odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Przemysława Redesa i tragicznie zmarłych pielgrzymów. W niedzielę 22 lipca 2007 r. na południe od Grenoble w wypadku autokaru wiozącego pielgrzymów zginęło 26 osób, w tym dwóch księży. Śp. prezydent RP Lech Kaczyński ogłosił trzydniowa żałobę narodową. Oprócz ks. P. Renesa poniósł śmierć proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grzędzicach ks. Zenon Łuczak. W parafii pw. św. Mikołaja cały czas jest żywa pamięć o kapłanie, który ofiarną posługą wpisał się w jej historię. Ks. P. Redes święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r. Przez pierwsze cztery lata pracował w Świnoujściu, jako wikariusz parafii pw. NMP Gwiazdy Morza i kapelan Stella Maris. W sierpniu 2006 r. został mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja, w której posługiwał aż do śmierci. O rocznicy wypadku przypominała TVP Info. Dla ludzi wierzących stała się po raz kolejny okazją do refleksji nad życiem, które jest pielgrzymowaniem do domu Ojca w niebie.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

25.07.2012 r. – z Łukęcina wyruszyła pierwsza grupa pielgrzymów XXVIII Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rozpoczęcie pielgrzymki ma znaczenie symboliczne, ponieważ w tej miejscowości parafię pw. NMP Królowej Polski prowadzą OO. Paulini. Następnego dnia po Mszy św. odprawionej przez bpa M. B. Kruszyłowicza w kościele pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu wyszła druga grupa pątników. 29 lipca z sanktuarium MB Fatimskiej w Szczecinie na dalszą drogę odprowadził pielgrzymów bp M.B. Kryszyłowicz. Głównym organizatorem pielgrzymki jest ks. Paweł Ostrowski. Każda grupa ma swojego kapłana-duchowego opiekuna. Z Łukęcina wyruszył ks. Dariusz Szilian, a ze Świnoujścia ks. Karol Łabenda. Pielgrzymi pokonują codziennie po trzydzieści kilka kilometrów. Jednym z weteranów szczecińskiego pielgrzymowania jest ojciec duchowny wyższego seminarium duchownego ks. Janusz Szczepaniak, który szczególnie troszczy się rozwój duchowy pielgrzymów. Trasa szczecińskiej pielgrzymki należy do najdłuższych w Polsce – 621 km. Przed tron Królowej Polski pątnicy przybędą 13 sierpnia.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

27.07.2012 r. – Rozpoczęła się IV edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Akcja polega na zbieraniu funduszy i darów, dzięki którym będzie możliwe przygotowanie około 8 tys. wyprawek szkolnych dla najuboższych uczniów. W ciągu trzech lat Caritas rozdał 17,5 kompletów przyborów szkolnych, w tym dla 8 tys. dotkniętych klęską powodzi. Dotychczasowe edycje kończyły się w Rzeszowie, Skierniewicach i Poznaniu. Tegoroczny finał akcji odbędzie się 1 września w Przemyślu. Parafialne koła Caritas naszej archidiecezji postawią w pomieszczeniach kościelnych kosze, do których będzie można składać przybory szkolne. Poza tym będą czynione starania, aby producenci i właściciele sklepów włączyli się w tą akcję. Podobnie jak w innych tego typu charytatywnych przedsięwzięciach można wysyłać sms-y o haśle „Pomagam” na numer 72052 (2,46 zł).
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)


30.07.2012 r. – ks. abp A. Dzięga w ramach I Kongresu Nowej Ewangelizacji sprawował Mszę św. i wygłosił kazanie. Kongres poprzedzał XIII „Przystanek Jezus”, który skierowany jest młodzieży przyjeżdżającej na „Przystanek Woodstock”. W czasie kazania Ksiądz Arcybiskup przypomniał młodym ludziom, że aby w pełni być człowiekiem, trzeba mieć wolny rozum i rozumną wolność. Zwrócił uwagę, że szatanowi zależy na rozdzieleniu tych dwóch sfer. W dalszym ciągu refleksji Kaznodzieja scharakteryzował współczesny świat. Jest on pełen krzyku, ale im głośniej krzyczy, tym bardziej jest bezradny. W takiej rzeczywistości, coraz potrzebniejsza jest cnota pokory, dzięki której można przyjąć prawdę o sobie i pozwolić Chrystusowi na to, by prowadził nas przez całe życie. W I Kongresie Nowej Ewangelizacji wzięło udział ponad 1200 osób, które reprezentowały 350 różnych wspólnot, ruchów i grup. Wszystkie one są wyrazem żywotności Kościoła w Polsce.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

01.08.2012 r. – w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba została odprawiona Msza św. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i organizacji społeczno-historycznych, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze, osoby represjonowane w okresie „Polski Ludowej”. Najważniejsza świątynia w diecezji jest skarbnicą pamięci narodowej. Jedna z bocznych kaplic została poświęcona żołnierzom Armii Krajowej. W kaplicy znajduje się symbol „Polski Walczącej”, emblematy zgrupowań partyzanckich, kombatanckie odznaczenia. Na terenie diecezji po wojnie osiedliło się wielu żołnierzy AK, zwłaszcza z Kresów Wschodnich. Organizowali oni co dwa lata, dla wszystkich kresowych towarzyszy broni, ogólnopolskie zjazdy w Międzyzdrojach.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)


04.08.2012 r. – po raz dziewiąty Pyrzyckie Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Krokus” zorganizowało pielgrzymkę w intencji trzeźwości narodu do sanktuarium NMP w Brzesku (dekanat Pyrzyce). Ponad 70-cio osobowej grupie pielgrzymów przyświecało hasło „Rodzina szkołą trzeźwości”. Pątnicy wyruszyli spod kościoła pw. św. Ottona o godz. 13.45. Na ich spotkanie wyszli parafianie na czele z kustoszem sanktuarium ks. Januarym Żelawskim. Po przybyciu do sanktuarium pątnicy razem z mieszkańcami odprawili Drogę Krzyżową. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św., którą obok Księdza Kustosza sprawował ks. dziekan Leszek Konieczny. Czas podczas posiłku wypełniły wspólne rozmowy. Do sanktuarium przyjechali też pracownicy służby zdrowia i terapeuci. Radosną atmosferę dziękczynienia za trzeźwe życie w Bogu zakończył Apel Jasnogórski.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

13.08.2012 r.
– 800-lecie istnienia obchodził Wełtyń. W parafialnym kościele pw. MB Różańcowej (dekanat Gryfino) jubileuszową Mszę św. o godz 15.00 odprawił ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Grzegorz Wejman. Podczas nabożeństwa została poświęcona tablica upamiętniająca jubileusz. Następni parafianie wysłuchali prelekcji o dziejach swojej miejscowości. Trzeba podkreślić, że dzięki wysiłkom ks. proboszcza Benona Latusa, jubileuszowe obchody zbiegły się z pracami remontowymi, które tej średniowiecznej świątyni przywrócą pierwotne piękno. Już wcześniej wyremontowano w kościele strop i dach. Obecnie rekonstruowany jest historyczny kształt wieży, którą przed wielu lat strawił pożar. Parafia w Wełtyniu została erygowana 22 lutego 1959 r. Był to upragniony dzień dla mieszkańców, którzy od zakończenia wojny pragnęli, aby wśród nich na stale mieszkał kapłan. W lipcu 1953 r. budynek, w którym mieszkał przed II wojną światową pastor władze przekazały na przedszkole. „Pastorówka” w każdej chwili mogła zostać siedzibą proboszcza, ponieważ mieszkańcy Wełtynia dbali o dom i go remontowali. 17 lipca przedstawiciele władz chcieli przejąć budynek, ale uniemożliwiła to około 40-sto osobowa grupa kobiet, która otoczyła „pastorówkę” i zaczęła wnosić meble dla przyszłego proboszcza. Początkowo władze odstąpiły od swoich planów. 19 sierpnia odbyło się zebranie mieszkańców Wełtynia z przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie. Zamiary władz spotkały się z ostrą krytyką parafian, którą wyrażano w tych stalinowskich latach bardzo odważnie. Mimo tego, już następnego dnia „pastorówka” została opieczętowana i nigdy nie przekazana Kościołowi. Pisma Kurii w Gorzowie Wlkp., które skierowano do władz w Warszawie też zostały załatwione odmownie.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

18.08.2012 r. – ks. abp A. Dzięga wziął udział w finałowym koncercie VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non profanum”, który odbył się kościele pw. bł. Michała Kozala w Świnoujściu. Festiwal muzyki współczesnej został poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Podczas ostatniego koncertu wykonano utwór „Beatus vir”. Ksiądz Arcybiskup nawiązując do biblijnego przesłania utworu, dziękował i życzył wszystkim by i na nich spoczęło błogosławieństwo Pańskie. Przyjęcie tego błogosławieństwa przez człowieka wymaga życia w prawości i sprawiedliwości. Koncert odbywały się w Trzęsaczu w kościele Miłosierdzia Bożego (13.08; 14.08.; 15.08; 16.08; 17.08) i w Świnoujściu (15.08; 18.08). Podczas koncertów wystąpiło prawie 170-ciu artystów. Dyrektorem Festiwalu jest prof. Bohdan Boguszewski. W przyszłym roku usłyszymy utwory Krzysztofa Pendereckiego, a w 2014 r. Wojciecha Kilara.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

18.08.2012 r. – od koncertu w pocysterskim kościele pw. NSPJ w Kołbaczu rozpoczął się trzeci Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”. Przed koncertem można było zwiedzić świątynię i zabytkowy spichlerz. Otwarto także wystawę „Stations of the Cross. Droga Krzyżowa w obrazach Doroty Kazakovs”. Następne pięć koncertów odbędzie się w sakralnych i świeckich zabytkach znajdujących się na terenie archidiecezji: 25.08. – ratusz Stargardu Szczecińskiego; 1.09. – kościół Mariacki w Chojnie; 8.09. – kościół pw. MB Nieustającej Pomocy w Trzcińsku Zdroju; 15.09. – kościół pw. Narodzenia NMP w Gryfinie; 22.09. – ratusz Staromiejski w Szczecinie. Przed każdym z koncertów zostanie wygłoszony wykład. Trasa koncertowa została tak ułożona, by diecezjanie i turyści mogli zwiedzić najważniejsze zabytki znajdujące się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Festiwal uwrażliwia na konieczność troski o zabytki znajdujące się na tym szlaku, a także przybliża historię Kościoła katolickiego na Pomorzy Zachodnim, zwłaszcza przed zaprowadzeniem Reformacji (1534 r.). Wiele z kościołów znajdujących się na szlaku jest remontowanych. Przykładem usilnych starań środowisk świeckich i kościelnych o utrzymanie zabytków jest szczeciński kościół pw. św. Jana Ewangelisty.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

24.08.2012 r. – po raz czwarty z Sanktuarium „Sursum Corda” w Pustkowie wyruszyła do Zakopanego pielgrzymka motocyklistów. Rannej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp A. Dzięga. Pielgrzymów pożegnali proboszczowie nadmorskich parafii i zgromadzeni wierni. Zmotoryzowani pielgrzymi w ciągu pięciu dni przejechali przez całą Polskę, by modlić się przy krzyżu na Giewoncie. Nadmorskie Sanktuarium leży na terenie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu (dekanat Trzebiatów). Inicjatorom ustawienia repliki krzyża z Giewontu przyświecały słowa bł. Jana Pawła II „Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty do krzyża na Giewoncie”. Organizatorem pielgrzymki i jej duchowym opiekunem jest ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk. Pielgrzymka, obok Rajdu Katyńskiego, jest jednym z najdłuższych przedsięwzięć o charakterze patriotyczno-religijnym.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

24.08.2012 r. – rozpoczęła się akcja „Makulatura na misje”, którą zorganizowało Koło Przyjaciół Radia Maryja i parafia pw. Chrystusa Króla w Szczecinie. W sześciu szczecińskich parafiach wierni oddawali makulaturę. Dochód ze zbiórki ma na celu pomoc ośrodkom misyjnym, które pracują na terenie Sudanu Południowego. Do tej pory udało się zebrać 26,55 ton makulatury. Organizatorzy zamierzają rozszerzyć akcję także na inne parafie. Dopiero włączenie się około 50-ciu parafii lub innych instytucji, zapewni wybudowanie jednej studni, której koszt wynosi 45 tys. złotych. Oprócz parafii, która wystąpiła z inicjatywą, zbiórki zostały zorganizowane przy parafiach: pw. Świętej Rodziny, Bożego Ciała, pw. św. Jana Chrzciciela, pw. św. Jakuba, pw. św. Jana Ewangelisty, świętych Apostołów Piotra i Pawła. Akcja będzie kontynuowana przez najbliższe miesiące bieżącego roku, w każdy ostatni piątek i sobotę: 28–28.09, 26–27.10, 23–24.11, 28–29.12.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)


25.08.2012 r. – w Chojnie rozpoczęły się trzydniowe Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. Już po raz 14-sty wspominano dzieła miejscowych teologów, propagowano chrześcijańskie dziedzictwo terenów dawnej Nowej Marchii, oraz pogłębiano współpracę ekumeniczną polskich i niemieckich duchownych. W tym roku do Chojny przyjechała także młodzież z Rumunii i Węgier, a same dni miały bardzo szeroką formułę. W kościele Mariackim można było wysłuchać koncertów organowych i zobaczyć wystawę „Kościół w krajobrazie”, która przedstawiała detale architektoniczne tej średniowiecznej świątyni. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, ponieważ chrześcijańska symbolika jest wciąż niedostatecznie znana, a bez jej odkrycia jej znaczenia nie jest możliwe zrozumienie przesłania europejskiej kultury. Odbyła się promocja książki „Paul Pilich – teolog pogranicza”. Głównym punktem było nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył ks. bp M.B. Kryszyłowicz. Zorganizowane zostało pod hasłem „Gdzie jest Bóg tam jest przyszłość”. To motto, które przyświecało ubiegłorocznej pielgrzymce Benedykta XVI do Niemiec, uświadomiło przedstawicielom Kościołów chrześcijańskich, jakie czekają ich wspólne wyzwania w obecnej Europie.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

26.08.2012 r. – w Pyrzycach przy kościele pw. NMP Bolesnej odbyły się dożynki dla południowych dekanatów diecezji i wszystkich dekanatów Szczecina. Dziękczynieniu za plonu przyświecało wezwanie „Do Matki Chrystusowego Kościoła”. O godz. 14.00 przywitano wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Wśród nich byli posłowie na Sejm RP, radni, pracownicy instytucji samorządowych, przedstawiciele uczelni wyższych. Następnie przybyłe delegacje zaprezentowały wieńce dożynkowe. Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa A. Dzięgi rozpoczęła się o godz. 15.00. Razem z Księdzem Arcybiskupem Eucharystię sprawował bp senior Jan Gałecki, pyrzycki dziekan ks. Leszek Konieczny, ks. Waldemar Gasztkowski oraz duszpasterze rolników. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał na duchowy związek dziękczynienia rolników z przypadającą w tym dniu uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Wyraził także podziękowanie wszystkim tym, którzy pracując na roli zapewniają chleb powszedni. Po Mszy św. wystąpiły chóry i zespoły folklorystyczne. Swoje najnowsze utwory zagrał klerycki zespół „Clerboyz”. Biblioteka Miejska przygotowała wystawę pozycji poświęconych św. Ottonowi z Bambergu, „Szlak św. Ottona”.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

30.08.2012 r. – od modlitwy „Anioł Pański” na placu Ofiar Grudnia 1970 r. przed bramą Stoczni rozpoczęły się obchody 32-giej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie. Modlitwę poprowadził ks. abp A. Dzięga, który w przemówieniu wskazał na postawę strajkujących, którzy w tym proteście – mającym także charakter etyczny – wzięli odpowiedzialność za losy pogrążonego w kryzysie kraju. Postulaty strajkowe nie były bowiem tylko wyrazem troski o dni powszednie, ale odpowiedzialnym myśleniem o przyszłości Ojczyzny. O godz. 15.00 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowano wystawę „Szczeciński Sierpień 1980 roku”. Po otwarciu wystawy rozpoczął się panel dyskusyjny „Solidarnościowa Tożsamość Szczecina”. W dyskusji przypomniano jak w czasach komunistycznego zniewolenia obchodzono w Katedrze „szczecińskie rocznice”. Zwłaszcza w czasach stanu wojennego, gdy pasterzem diecezji był ś.p. ks. abp K. Majdański. Obchody zwieńczyła uroczysta Msza św. w Katedrze, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

31.08.2012 r. – w parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu zakończył się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. W koncercie finałowym za organami zasiadł Frank Wimpel, a na trąbce grał Aleksander Pfeifer. Koncerty odbywały się w każdy piątek, począwszy od 8 czerwca. Pierwszy koncert stał się okazją do ukazania wartości życia rodzinnego, które jest oparte m.in. na wspólnym zamiłowaniu do muzyki. Przed słuchaczami zaprezentowała się trio z rodziny p. Naklickich. W kościele od 1927 r. rozbrzmiewają organy, które zostały zbudowane przez Steinmyera z Gettingen w Bawarii. W tamtych latach były instrumentem nowej generacji, z 1800 piszczałkami. Od 1999 r. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i parafia pw. Chrystusa Króla organizują Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Świnoujskie Wieczory Organowe”. Tę cenną inicjatywę wspiera finansowo Urząd Miasta.
(oprac.: ks. mgr R. Włodkowski, Szczecin)

Odsłon: 9488
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin