W ramach programu "Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2 - Wspieranie działań muzealnych" Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie realizuje projekt "Konserwacja inkunabułu pochodzącego z Kamienia Pomorskiego". Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" i środków własnych.
więcej »
W ramach serii „Normatywy aparatu represji”, wydawanej przez krakowski oddział IPN, ukazała się publikacja ukazująca zamierzenia komunistów i odsłaniająca kulisy tajnych działań wymierzonych w Kościół katolicki. W tomie, przygotowanym przez historyków z Krakowa i Katowic, zebrano podstawowe dokumenty wydane przez Julię Brystygier, dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (i jej zastępców), kierującą antykościelną działanością bezpieki w latach 1945–1953. W omawianych latach aktywność operacyjną przeciw Kościołowi katolickiemu podejmował Wydział V Departamentu V MBP, sekcje 5 wydziałów V wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa oraz wyznaczeni funkcjonariusze referatów 5 powiatowych urzędów bezpieczeństwa publicznego. Cezurą początkową jest moment powołania Wydziału V Departamentu V MBP, datę końcową wyznacza powołanie nowego Departamentu XI MBP, który przejął kompetencje operacyjnego zwalczania Kościołów i związków wyznaniowych. Przez cały czas istnienia Departamentu V jego dyrektorem była słynna Julia Brystygier (z domu Prajs) – pedagog, doktor filozofii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, przedwojenna komunistka, która w resorcie bezpieczeństwa pracowała w latach 1944–1956.
więcej »
Prezentowany tom jest pokłosiem Czwartej Konferencji Edukacyjnej, zorganizowanej przez Urząd Miasta Szczecin oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Publikacja skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli historii oraz osób zajmujących się popularyzacją wiedzy o dziejach Szczecina. Zamieszczone w niej artykuły mogą być przydatne w realizacji celów edukacyjnych podejmowanych przez pedagogów. Autorzy tekstów obudowali swoje rozważania bogatym materiałem źródłowym, odnosząc się jednocześnie do bogatej literatury przedmiotu – ułatwili w ten sposób poszukiwania osobom dążącym do pogłębienia swojej wiedzy o historii miasta.
więcej »
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zaprasza na spotkanie z okazji 32. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15 wernisażem wystawy pt. „Szczeciński Sierpień 1980”.
więcej »
Recenzowana praca stanowi kontynuację pierwszego tomu dotyczącego zakonów w czasach PRL. Ten drugi tom został poświęcony przede wszystkim polityce władz komunistycznych w Polsce w latach 1945–1989 odnośnie do działalności społecznej i duszpasterskiej zakonów męskich. […] Ks. dr hab. Dominik Zamiatała ujął prezentowaną problematykę fachowo, zgodnie z zasadami nauk historycznych, nie zamykając przy tym pola do dalszych spostrzeżeń i przemyśleń. Jego opracowanie jest dysertacją rzetelną i nowatorską. Autor dał materiał do wielu naukowych przemyśleń i analiz. Dysertacja niniejsza pozwala lepiej ocenić działania władz nie tylko wobec zakonów, ale także znaczenie tych działań podejmowanych w tamtym okresie dla ograniczenia i wyeliminowania Kościoła z przestrzeni społecznej i zamknięcia go w przysłowiowej „kruchcie kościelnej”. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań autor ustalił, że ta polityka nie była jednolita, ale ewoluowała od polityki wspierania w pierwszych latach powojennych poprzez politykę totalnej dyskryminacji, próbę likwidowania różnorodnej działalności zakonów, szykanowania i ograniczania ich w tym zakresie, po politykę nieprzeszkadzania i wykorzystania do swoich, z góry przyjętych celów.
Postać ks. Grzegorza Zakliki na trwałe wpisała się w historię parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie, ale nie tylko. Dotyczy to również innych miejsc, w których ks. Grzegorz duszpasterzował jak i całego nowogardzkiego dekanatu. Wynika to przede wszystkim ze sposobu sprawowania kapłańskiej posługi wśród wiernych jak i dzieł, które zostały dokonane. Z tych ostatnich należy wymienić przede wszystkim odbudowę zniszczonego pożarem kościoła parafialnego w Nowogardzie, odbudowę kościoła w Świerczewie (w dekanacie Nowogard), rozwój prasy parafialnej a także duszpasterstwa w Zakładzie Karnym w Nowogardzie.
więcej »
1. Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie ul. Wały Chrobrego 3,
16.00–24.00
„Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648" (wejście limitowane)
„PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich" (wejście limitowane)
„Pomorskie meble malowane"
„Polskie transatlantyki. Opowieści z ul. Polskiej 1"
„Z dziejów żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim 1945–2010"
„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów"
„Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku"
16.00 Narodowy Bank Polski zaprasza do wymiany 2 zł na pamiątkowa monetę o nominale 2 zł wybita z okazji 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie (monety można wymienić w kasie muzeum, liczba ograniczona)
„W afrykanskiej wiosce"
„Sztuka Afryki – miedzy maska a fetyszem"
17.00 koncert Afrique Sogue „Piesni i rytmy kultury Mande"
16.00–22.00 wybijanie pamiątkowej kopii monety z wizerunkiem ukoronowanej głowy Gryfa, od XIV wieku symbolu Szczecina (pamiątkowe
żetony do wybijania można nabyć w kasie muzeum)
16.00–23.00 nocny kiermasz książek – ceny promocyjne
„Radość tworzenia" specjalna prezentacja efektów warsztatów z filcowania dla dzieci i dorosłych prowadzonych przez Hanne Piatkowska
„Pan Tadeusz w Muzeum" wyjątkowe przedpremierowe spotkanie z bohaterami przygotowane przez Teatr Współczesny (premiera spektaklu
„Pan Tadeusz" już 20 maja 2012)
Wieża widokowa Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie
16.00–22.00 „Astronomiczna Eureka" wystawa i seans w planetarium (wejście limitowane)
Panorama miasta i rzeki z wysokości 50 metrów (obiekt świeżo po remoncie)
więcej »
„Księża archidiecezji wileńskiej pozostali po drugiej wojnie światowej w granicach ZSRS starali się utrzymywać kontakt ze swymi konfratrami przebywającymi w Polsce. W Archiwum Archidiecezji Białostockiej, głównie wśród materiałów po zmarłych kapłanach, przechowywana jest również korespondencja płynąca ze Wschodu.
więcej »
Książka rzetelnie prezentuje obraz polskiej gospodarki w latach 1944–1989. Konsekwentnie zrealizowany układ problemowy przybliża czytelnikowi następujące kwestie: system gospodarki centralnie planowanej i zarządzanej, politykę ekonomiczną podporządkowaną nierealnej doktrynie, tzw. socjalistycznej industrializacji, problemy rolnictwa, zdominowane przez Związek Radziecki stosunki gospodarcze z zagranicą, zastąpienie handlu rozdzielnictwem, ułomność pieniądza oraz warunki bytowe ludności, będące śródłem kryzysów społeczno-ekonomicznych. W zakończeniu książki przedstawiono wady strukturalne i negatywne konsekwencje społeczne „gospodarki centralnie kierowanej… na manowce”, z uwzględnieniem porównań międzynarodowych.
więcej »